Pzt – Cmt: 9:00 – 19:00, Paz: Kapalı

+(90) 216 461 70 04

info@ozeldental.com

Diş İpi ve Arayüz Fırçası Kullanımı

Ağız ve diş hijyenin tam bir şekilde sağlanabilmesi için diş fırçası kullanımının yanında diş ipi ya da arayüz fırçasının kullanılması tavsiye edilmektedir. Diş fırçaları yapıları gereğiyle tüm diş yüzeyine ulaşamaz. Diş ipi ve arayüz fırçası gibi ürünler ise bu noktalara ulaşarak kapsamlı bir diş ve ağız temizliği yapılmasını mümkün kılar. 

Diş İpi Nedir? 

Diş fırçalama kadar yaygınlaşmasa da ip kullanımı diş temizliğinde en az diş fırçalama kadar önemlidir. Diş ipi günde en az 1 defa kullanıldığında diş çürüğü oluşumunun ciddi düzeyde azaltmaktadır. Diş fırçalama ile diş yüzeyinin sadece 5’te 3’ü temizlenirken, dişlerin kontakt noktaları ve ara yüzleri temizlenememektedir. Dişlerin ara yüzlerinde kalan yemek artıklarını temizlemek için kullanılması gereklidir. 

Diş İpinin Faydaları Nelerdir?

Günümüzde kullanımı çok yaygınlaşmamıştır. Çoğu kişi diş ipi kullanımının zor olduğunu veya gereksiz olduğunu düşünmektedir. Oysa ki başlangıçta kullanımı zor gelse de, kişiler alıştıktan sonra çok rahat bir şekilde kullanabilmektedir. 

Diş ipi kullanmak istiyorsanız  kendinizi geç kalmış hissetmeyin. Tabii ki, ne kadar erken dönemde kullanmaya başlarsanız o kadar iyi olur. Fakat hiçbir zaman geç kaldığınızı düşünüp vazgeçmeyin.

Diş ipi kullanımının faydasını ilk kullanımdan itibaren fark edebilirsiniz. Başlangıçta ağız kokusu ve diş eti kanamalarında azalma, ağzın daha temiz olduğu hemen hissedilir. Uzun vadede diş çürüklerinin önlenmesi, diş eti hastalıkları riskinin düşmesi gibi faydalarını daha net görülmektedir.

Diş ipi kullanımı;

  • Ağız hijyenine ciddi bir katkı sağlar,
  • Özellikle sabahları hissedilen ağız kokusunu azaltır,
  • Besin sıkışması veya besin gömülmesi sonucu meydana gelen diş ağrısı ile diş eti kanamalarını önler,
  • Dişlerde plak birikimini önler ve böylece diş çürüklerini engeller,
  • Daha temiz bir ağız florası oluşmasını sağlar.

Dişlerin Arasını Açar Mı?

Halk arasında dental sağlıkla ilgili birçok yanlış inanış vardır. Bunlardan biri de diş ipi kullanımına bağlı dişlerin aralanacağıdır. 

Bu inanış tamamen yanlıştır. Bu iplerde kullanılan materyal diş yapısına uygun üretilmektedir. Kalın değildir ve dişleri aşındırmaz veya dişlere zarar vermez . 

Diş Dolgusunu Düşürür Mü? 

Diş dolguları, diş iplerinden etkilenecek kadar hassas değildir. Diş ipi düzenli olarak yıllar boyunca kullanılsa bile diş dolgularının zarar görmesine yol açmaz.

Diş dolguları zamanla kırılabilir, dişlerin dolgu altından çürümesinden dolayı gevşeyebilir veya dolgu protokolü sırasında bazı aşamaların atlanması sebebiyle bazen düşebilir. Diş ipi kullanımı ise bu sebeplerden biri değildir. Diş ipi kullanımı ile ancak var olan problemler daha çabuk tespit edilir.

Nasıl Kullanılmalıdır?

En iyi sonucu elde etmek için diş ipi şu şekilde kullanılmalıdır:  

  • Yaklaşık kırk santimetrelik diş ipi alarak, ipliğin büyük bir bölümünü orta parmaklarınızın çevresine sarın ve kullanmak için dört veya beş santimetrelik ipi açıkta bırakın,
  • Diş ipini, baş parmak ve işaret parmakları arasında gerili tutarak, dişleriniz arasında nazikçe yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin,
  • Diş ipini tüm diş yüzeylerinde nazikçe gezdirin ve ipin dişeti çizgisini geçtiğine emin olun. Diş ipini diş etine doğru bastırmayın, aksi takdirde hassas dişeti dokusu kesilmesi veya doku ezilmesiyle karşılaşılabilir,
  • Dişten dişe geçerken diş ipinin temiz bölümlerini kullanın,
  • Diş ipini çıkarmak için, ipliği dişinizden yukarı ve dışarı taşımak için aynı ileri geri hareketini uygulayın.

Ne Zaman Kullanılmalıdır? Diş İpi Kullanımına Hangi Yaşta Başlanır?

Diş ipleri, çocukluktan itibaren kullanılmaya başlanmalıdır. Erken yaşta diş ipi kullanım alışkanlığının edinilmesi çok önemlidir. 

Sadece diş fırçalamanın ağız hijyenini tam olarak sağlamaz. Bu nedenle günde en az 1 kere mutlaka diş ipi kullanılmalıdır.

Diş ipinin, diş fırçalamadan önce kullanılması her zaman en iyi sonucu verir. Çünkü diş ipiyle diş temizliği sonrasında arta kalan besinler, diş fırçası yardımı ile atılır. Bu nedenle önce diş ipi sonra diş fırçalama şeklinde rutininizi oluşturabilirsiniz.

Günün her saati de kullanabilirse de, gece yatmadan önce diş ipi kullanımı sabah uyandığınızda hissettiğiniz ağız kokusunun azalmasına katkı sağlar. Bu nedenle gece yatmadan önce diş ipini kullanmayı tercih edebilirsiniz.

Diş İpini Kimler Tercih Etmelidir? 

Diş ipini herkes kullanmalıdır. Özellikle dişlerinde çarpraşıklık olan , dişleri eğri veya yamuk olan kişilerde diş fırçası yeterli olmadığı için kesinlikle diş ipi kullanımı yapılmalıdır. 

Kürdanlı diş ipleri, yapıları sayesinde ulaşılması zor olan arka diş gibi bölgelerin temizlenmesinde kolaylık sağlamaktadır.

Kürdanlı Diş İpi Ne İşe Yarar?

Kürdanlı diş ipi hazır bir şekilde kutu içinde satılan, kullanımı diğer diş iplerine göre daha kolay olan üründür. Gövde kısmı plastik olan materyale diş ipi gerdirilmiştir ve ürün hazırdır. “Arka bölgeye yetişemiyorum” veya “Diş ipini yerleştiremiyorum” diyen kişilerin daha rahat kullanabileceği bir üründür.

Bu ürünün tek dezavantajı aşırı basınç uygulanması durumunda diş etlerinde kanama veya çekilmeye sebep olunabilir. Bu yüzden kontrollü kullanılmalı ve hafif bir kuvvet ile dişlerin arasına yerleştirilmelidir.

Özellikle diş teli kullanan hastaların tercih ettiği arayüz fırçası, diş fırçalarının ulaşamadığı noktaları temizler.

Arayüz Fırçası Nedir?

Diş ipi ve arayüz fırçası, dişlerin arasındaki boşlukları temizlemek için kullanılan farklı yöntemlerdir. Diş yapınıza göre bu iki yöntemi birlikte kullanmanız çok daha iyi sonuç vermektedir. Özellikle de dişlerinizin arasındaki boşluklar dar ise diş ipi, boşluklar daha genişse arayüz fırçası kullanılmalıdır.

Arayüz fırçası diş ipinin ulaşamadığı iki diş arasında diş etinin kapattığı alanın temizlenmesinde daha başarılıdır. Özellikle diş eti çekilmesi olan hastalar için kullanımı zorunludur. Diş hekiminize danışarak size uygun olan ağız ve diş temizliği ürünlerini öğrenebilirsiniz. 

Arayüz Fırçası Kullanımı

Arayüz fırçaları, yere paralel ve diş arasına uygun bir açıyla dişlerin aralarına yerleştirilmelidir. Birkaç kez ileri geri hareketi yapılarak diş arası yüzeyler temizlenmelidir. Fırça kullanıldıktan sonra dişler bol su ile temizlenmelidir.

Arayüz Fırçası Günde Kaç Kez Kullanılır?

Günde bir kez kullanılması yeterlidir. 

Arayüz Fırçaları Kaç Defa Kullanılabilir?

Arayüz fırçaları tek kullanımlık değildir. Fırçada deformasyonlar ve eğilmeler görülene kadar kullanılabilir. 

Arayüz Fırçasına Macun Sürülür Mü?

Arayüz fırçaları, diş fırçalaması yapıldıktan sonra kullanılmalıdır. Arayüz fırçası kullanırken diş macunu kullanmaya gerek yoktur.

Arayüz fırçası neye göre alınmalıdır?

Arayüz fırçaları kullanım kolaylığı ve diş arası boşluklara göre farklı çap ve tasarımlarda üretilmiştir. İnceden kalına 6 çeşidi vardır. Bunlara ilave olarak ön ve arka bölge kullanımı için üretilmiş 2 farklı tasarımı vardır.

Bu ürünleri kullanmadan önce, size uygun arayüz fırçası hekiminiz tarafından belirlenmelidir. Uygun olmayan kalınlıktaki arayüz fırçalarının kullanılması, dişlerde hassasiyete ve ağrıya neden olmaktadır.

Tam Hijyen İçin Yardımcı Ürünler

Tüm bu ürünler doğru kullanıldığı takdirde, diş fırçasının ulaşamayacağı yerdeki, yani dişetinin altındaki ve dişler arasına yerleşen gıda artıklarını uzaklaştırmayı sağlar. Diş çürüğünün azaltılması, oluşmasının önlenmesi ve diş eti sağlığının sürdürülmesi için diş fırçasına ilave olarak bu yardımcı ürünler (diş ipi, ara yüz fırçası) kullanılmalıdır.

Yurt içi ve yurt dışındaki kurslar ve kongrelere aktif olarak katılan Uzm. Dt. Esra Uluköylü, diş ve ağız sağlığına dair merak edilenleri kaleme almaktadır. Kanal tedavisi ve endodonti uzmanı olan Uluköylü, Türk Entodonti Derneği üyesidir.