Pzt – Cmt: 9:00 – 19:00, Paz: Kapalı

Hollywood Smile Çılgınlığı: Gençlerde Diş Estetiği

“Hollywood Smile,” diş estetiği alanında sıkça duyduğumuz bir terimdir. Bu kavram, özellikle Hollywood’daki ünlü isimlerin mükemmel görünen dişlerini tanımlamak için kullanılır ve düzgün, beyaz, çekici dişlere sahip olmayı ifade eder.

Sosyal Medya ve Güzellik Algısı

Sosyal medya, güzellik algısını şekillendirerek makyaj, estetik cerrahi, moda ve gülüş tasarımı gibi alanlarda bir ivme kazandırmıştır. İnsanlar, beğendikleri görünümlere ulaşabilmek adına çeşitli estetik operasyonlara yönelmişlerdir. 2017’den itibaren, özellikle dolgu, botoks, burun ameliyatları ve diş estetiği operasyonlarına olan ilgi artış göstermiştir.

Tek Tip Güzellik Algısının Tehlikeleri

Yapılan işlemlerle birlikte, birçok kişinin özgüveni artmış olsa da, bu durum tek tip bir güzellik algısının oluşmasına yol açmıştır. Herkesin yüz yapısı, ağzı, dudağı farklıdır ve aynı estetik uygulamalar herkeste farklı sonuçlar doğurabilir.

Gençler ve Estetik Diş Tedavileri

Kliniklere “Hollywood smile” talebiyle başvuran hastalarımızın sayısı artmaktadır. Ancak, lise veya üniversite çağındaki gençlerin dişleriyle ilgili radikal kararlar almasını doğru bulmuyorum. Minimal invaziv tedavileri daha uygun buluyorum ve gençlerin, diş estetiği tedavilerine başvurmadan önce durumlarının uygun olup olmadığını belirlemek için bir diş hekimiyle görüşmeleri önemlidir.

Sonuç: Estetik Diş Tedavilerine Dair Bir Değerlendirme

Hollywood Smile’a olan ilginin artması, estetik diş hekimliğine olan talebin, sosyal medyanın etkisi ve teknolojideki gelişmelerle birlikte artmasıdır. Ancak, her bireyin diş sağlığı ve estetik tedavilere uygunluğu, profesyonel bir diş hekimi tarafından değerlendirilmelidir.

Türk Diş Hekimleri Derneği üyesi olan Dt. Arzu Uluköylü Arı, uygulamalarını kompozit dolgular, kompozit laminate veneer, porselen laminate veneer, empress (full porselen) üzerine yoğunlaştırmıştır.