Pzt – Cmt: 9:00 – 19:00, Paz: Kapalı

implant ödemeleri taksit yapılıyor

İmplant ödemelerinin taksitlendirilmesi mümkün mü?

Diş implant tedavileri düşünüldüğünde, fiyat ve ödeme koşulları herkes için kritik önem taşır. Eksik diş tedavisinde en etkili çözüm olan diş implantları, bazı kişiler için ödeme koşulları belirleyici olabileceğinden, herkese uygun olmayabilir.

Tedavinizi gerçekleştirirken bütçenize uygun bir seçenek belirlemeniz hayati önem taşır. Diş implant tedavisinin yanı sıra tedavi sonrası bakım giderlerini de hesaba katmalısınız. Tedaviyi yaptıracağınız kurum, diş taksitlendirme gibi çeşitli ödeme seçenekleri sunabilir.

İmplant tedavisi taksitle ödenebilir mi?

İmplant ödemelerini taksitlendirmek mümkündür. Bunun için tedaviyi yaptıracağınız kurumun size uygun ödeme planları sunması gerekir. Bazı diş klinikleri taksitlendirme imkanı vermezken, bazıları kredi kartına taksit olanağı gibi çeşitli avantajlar sağlayabilir. İmplant uygulamalarında taksitlendirme birçok hastanın tercih ettiği bir seçenektir. Kimi durumlarda belirli bir miktar peşin ödeme yapılarak taksitlendirme uygulanabilirken, bazı durumlarda peşin ödeme gerekmeyebilir. Bütçenize en uygun alternatifi araştırarak tespit edebilirsiniz. Genellikle hastalar implant ödemelerini işlem öncesinde tamamlar, implant üzerine yapılacak kaplamanın ücreti ise 3 ay sonra kaplama takıldıktan sonra ödenir. Tek diş implant ödemeleri zorluk yaratmasa da çok diş kayıplarında yapılacak implant sayısı artacağından kişiler ödemelerinde taksitlendirme seçeneklerine yönelmeye başlamaktadır. İmplant diş taksitlendirme, eksik diş tedavinizin finansal açıdan daha az zorlayıcı bir şekilde gerçekleştirilebilmesini sağlar. Böylece tasarruf planınıza bağlı kalabilir ve uzun vadeli kullanabileceğiniz dişlere kavuşabilirsiniz.

İmplant tedavisinde ödeme seçenekleri nelerdir? Diş taksitlendirme imkanı için diş hekiminizin sunduğu olanakları dikkatle değerlendirmelisiniz. Her klinik ve hekimin taksit seçenekleri, vade süreleri ve vade farkı gibi koşulları farklılık gösterebilir. En uygun ödeme planını belirlemek için tüm alternatifleri karşılaştırmalısınız. Ağız ve diş kliniğiniz uygun ödeme seçenekleri sunmuyorsa, bireysel kredi kullanımını göz önünde bulundurabilirsiniz. Kredi başvurunuz onaylandığında, implant tedavisini aylık taksitler halinde ödeyebilir ve bu şekilde diş taksitlendirme avantajından yararlanabilirsiniz. İmplant diş taksitlendirme işlemi için diş hekiminizle tüm ayrıntıları netleştirmeniz elzemdir. Vade farkı, peşin ödeme gibi koşulları önceden görüşmeli ve yazılı olarak mutabık kalmalısınız. Bu sayede ileride herhangi bir problemle karşılaşma olasılığınızı en aza indirmiş olursunuz.

SGK diş tedavilerinde neleri karşılamaz? 

SGK devlet hastanelerinde gerçekleştirilen diş tedavilerini karşılasa da bazı uygulamaları kapsamaz. Kıymetli metaller, zirkonyum, EMAX: SGK, değerli metaller, zirkonyum veya EMAX gibi pahalı malzemelerle yapılan diş tedavilerinin masraflarını ödemez ve bu tür tedavilerde tüm maliyet hastaya aittir. Kemik içi implant: SGK, belirli istisnalar haricinde kemik içi implant tedavilerinin giderlerini karşılamaz. Bu tür diş implantı tedavilerinde tüm masrafları kendiniz üstlenmeniz gerekir. Yaş sınırı: 18 yaş altındaki bireylerin ortodontik tedavi masrafları SGK tarafından ödenmez.

SGK diş implant tedavisini karşılıyor mu? Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), implant tedavi ücretlerini karşılamaz. Devlet hastanesinde implant yaptırsanız bile ne yazık ki ödemeyi kendiniz yapmak zorundasınız. SGK yalnızca belli koşullar altında implant tedavilerinde sınırlı bir katkı sağlar. Ancak SGK, belirli şartlar dahilinde kemik içi implant tedavilerinin masraflarını üstlenebilir. Bu süreç oldukça meşakkatli olup, eksik dişlerinizin durumunu açıklığa kavuşturmak için tüm tetkikleri tamamlamanız şarttır. Ayrıca, tedavi türünün sağlık kurulu tarafından onaylanması gerekmektedir.

SGK hangi durumlarda implant masraflarını karşılar?

SGK, belirli koşullar altında kemik içi implant tedavilerinin giderlerini üstlenebilir. Bu koşulların tamamının sağlık kurulu tarafından onaylanması zorunludur. Ayrıca, görüntüleme ve tetkiklerin de raporda yer alması gereklidir. Bu süreç oldukça uzun ve ayrıntılıdır. Kemikte aşırı doku kaybı: Kemik içi implant tedavisine ihtiyaç duyulması ve bu durumun kist veya tümör gibi aşırı doku kaybına bağlı olması halinde SGK tedavi masraflarını üstlenebilir. Tek taraflı diş eksikliği: Alt veya üst çenede tek taraflı diş eksikliği mevcutsa, uygulanacak implant tedavisinin giderleri SGK tarafından karşılanabilir. Doğuştan kaynaklı eksiklikler: Konjenital diş eksikliği gibi doğuştan gelen gelişim sorunları nedeniyle implant tedavi masrafları SGK tarafından ödenebilir. Protetik tedavilerle çözümlenemeyen durumlar: Rutin protetik tedavi yöntemleriyle giderilemeyen durumlarda gerekli implant tedavisi SGK tarafından finanse edilebilir. Belirtilen durumlar kapsamında SGK, implant uygulamalarının masraflarını üstlenebilir. Fakat tedavinin üniversite hastanesindeki diş hekimliği bölümünde sağlık kurulu tarafından onaylanması şarttır. Sağlık kurulunda en az bir öğretim üyesinin imzası bulunmalıdır.

SGK implant masraflarının ne kadarını karşılar? 

Sağlık kurulu tarafından onaylandıktan sonra gerçekleştirilen her implant için SGK belirli bir miktar ödeme yapar. 2023 yılı için implant başına belirlenen tutar 90 TL’dir. Her bir çene için en fazla 4 adet kemik içi implant masrafı SGK tarafından kabul edilebilir. %40 veya üzeri engeli bulunan bireyler, raporlarını aldıktan sonra tedavi masraflarını SGK tarafından karşılanacak şekilde yaptırabilirler. Bu raporda en az üç diş hekiminin imzası yer almalıdır. Rapor alındıktan sonraki 10 iş günü içerisinde tedaviye başlanması gerekmektedir.

Devlet kaç implantı karşılıyor? 

Normal diş eksikliklerinde implant ücretleri devlet tarafından ödenmez. Sadece yukarıda belirttiğimiz özel durumlarda ve bu durumlarda ilgili makamlardan onay alınabilirse devlet hastanelerinde bir miktar katkı ödemesi yapılmaktadır. Kabul edilen şartlar için her çenede en fazla 4 adet implant için ödeme desteği verilmektedir.

Devlet hastanesi implant fiyatı ne kadardır? 

Devlet hastanelerinde implant tedavisi fiyatları genellikle özel kliniklere kıyasla daha düşüktür; ancak bu fiyatlar, hastanenin bulunduğu bölgeye ve sunduğu hizmetin kapsamına göre değişiklik gösterebilir. En güncel ve doğru bilgiyi edinmek için tedaviyi düşündüğünüz devlet hastanesiyle doğrudan iletişime geçmeniz tavsiye edilir.

Taksitle implant fiyatları ne kadar? 

Taksitle implant fiyatları ile peşin implant fiyatları arasında genellikle önemli bir fark bulunmaz. Genel olarak implant fiyatları, Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından belirlenen temel fiyatlar üzerinden hesaplanır. Ancak fiyatlar, diş hekiminizin uyguladığı tedavi yöntemine ve tercih edilen implant markasına göre farklılık gösterebilir.

Kemik içi implant uygulamaları, implant üstü seramik kuronlar veya sinüs kaldırma gibi ek tedaviler ayrı olarak ücretlendirilir. En doğru fiyat bilgisini ve diş taksitlendirme seçeneklerini öğrenmek için tedavi olmayı planladığınız diş hekiminizle görüşmeniz önerilir.

Buna ek olarak, implant markasının kalitesi ve özellikleri de fiyatı etkileyebilir. Diş hekiminiz, bütçenize en uygun seçeneği belirlemenizde size yardımcı olacak ve implant diş taksitlendirme konusunda en iyi rehberliği sağlayacaktır.

Türk Diş Hekimleri Derneği üyesi olan Dt. Arzu Uluköylü Arı, uygulamalarını kompozit dolgular, kompozit laminate veneer, porselen laminate veneer, empress (full porselen) üzerine yoğunlaştırmıştır.