Pzt – Cmt: 9:00 – 19:00, Paz: Kapalı

+(90) 216 461 70 04

info@ozeldental.com

Kök Kanal Tedavisi Tek Seansta Tamamlanabilir Mi? 

Bu blog yazımızda, hastalarımızın sıkça sorduğu sorulardan birini ele alacağız: “Kök kanal tedavisi tek seansta tamamlanabilir mi?”

Bu soruyu yanıtlamadan önce, “Kanal tedavisi uzmanı kimdir, nasıl olunur?” sorusundan başlamakta fayda var. Diş hekimliği fakültesini tamamladıktan sonra, bireyler kanal tedavisi uzmanı ya da endodontist olarak nitelendirilmek için bir uzmanlık sınavını geçmelidir. Ayrıca, bu alanda uzmanlık kazanabilmek için üç yıllık bir eğitim programını tamamlamak gerekmektedir. Yani, mezuniyet sadece kök kanal tedavilerinde bilgi, yetenek ve becerinin test edilmesinin ardından gerçekleşir. Uzmanların konu hakkındaki bilgilerinin yanında teknolojik gelişmeler de kök kanal tedavisi işleminin başarısın artmasında etkili olmuştur. 10-20 yıl öncesine göre, teknolojideki gelişmelerin kök kanal tedavilerinde kullanılan teknikleri ve malzemeleri önemli ölçüde iyileştirdiğinden bahsetmek önemlidir.

Tek Seansta Kanal Tedavisi Mümkün Mü?

20 sene önce kanal tedavisi tek seansta tamamlanabilir denildiğinde diş hekimleri dahil kimse buna inanmazken, şuan kanal tedavileri çoğunlukla tek seansta tamamlanmaktadır. Kanal tedavisi, çürük diş dokusunun kaldırılmasından sonra, diş damar ve sinirlerin bulunduğu dokunun temizlenmesi ile gerçekleştirilir. Eskiden bu sinirler elle, eğe adı verilen malzemeler yardımıyla temizlenirdi; bu işlemi el yordamıyla yapmak hasta ve hekim için uzun süreli ve yorucuydu. Ayrıca kanalların tamamını eğelerle temizlemek zor olduğu için kanal içine ilaç yerleştirilirdi. Bu yüzden hekimler bu işlemi seanslara bölerdi. Bir kanal tedavisinin tamamlanması minimum 2 veya 3 seans sürerdi. Son 10 yılda endomotorların gelişimi ile motorun ucuna yerleştirilen döner eğeler sayesinde dişin içindeki sinirler hızlı bir şekilde temizlenebilmektedir. Ayrıca bu döner aletler, eğelere kıyasla daha esnek ve kesiciliği yüksektir. Bu sayede hekimler tek seferde kanalları temizleyip, şekillendirip, doldurabilmekte ve kanal tedavisini tamamlayabilmektedir. Fakat bazı hekimler güncel araştırmaları takip etmediği veya eskiden beri hep seanslı kanal tedavisi yaptığı için tek seansta kanal tedavisi yapmayı tercih etmemektedir.

Tek seansta yapılan kök kanal tedavisi başarılı mıdır?

Tek veya çok seansta yapılan kanal tedavilerinin başarı açısından bir farkı yoktur. Aşağıda belirttiğim araştırmalar tek ve çok seansta yapılan kanal tedavilerini karşılaştırmış. Başarı, ağrı yönetimi, prognoz açısından aralarında bir fark olmadığını göstermiştir. Zaten günümüz endodonti kitaplarında da kanal tedavisinin tek seansta tamamlandığını okuyabilirsiniz.

Kök kanal tedavisi her zaman tek seansta mı tamamlanır?

Kanal tedavisi her zaman tek seansta tamamlanmaz. Ağzını açmakta zorlanan hastalar, eklem problemi olan kişilerde, çabuk sıkılan çocuk hastalarda kanal tedavisini seanslara bölmek daha iyi olacaktır. Bunun dışında yüzünde şişlik olan apseli hastalar, aşırı zonklayan dişler ile dişin içinden iltihap gelen durumlarda, kanal yenileme tedavilerinde kanal tedavisini seanslı yapmak gerekmektedir. Tabii ki en doğru bilgiyi kanal tedavisi uzmanından öğrenebilirsiniz.

Kanal tedavisini tek seansta tamamladı ve dişimde ağrı oldu, bir problem var mıdır? 

Kanal tedavisi sonrası ağrı olması normaldir, bu ağrılar günden güne azalır yaklaşık 1 hafta içinde tamamen geçer. İlk günlerde ağrı kesici ve buz uygulaması ile ağrılarınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca, ilk 3 gün kanal tedavisi yapılan dişinizle ısırmayınız. Kanal tedavisi yapıldıktan 2 hafta geçmesine rağmen ağrınız geçmiyorsa kanal tedavisi uzmanına görünmelisiniz.

Tek seferde yapılan kanal tedavisinin avantajı nedir?

Kanal tedavisinin tek seferde yapılması sayesinde, hastaların kanal tedavisi için tekrar tekrar diş hekimine gelmesi gerekmez. Tek seferde diş uyuşturulur ve tamamlanır. Süre sıkıntısı yaşayan kişiler için çok avantajlıdır. Çoklu seans uygulanan hastalarda bazen geçici dolgular düşebiliyor veya hastalar işi olduğu veya ağrısı kesildiği için ikinci sefer diş hekimine gitmeyi ihmal edebiliyor. Bu durumda kanal tedavisi uzun haftalar veya aylar tamamlanmamış oluyor.

Tek seansta tamamlanan kanal tedavisi ne kadar sürer? 

Kanal tedavisi 45 dakika – 1,5 saat arasında tamamlanmaktadır. Bu, yapılan dişe bağlı olarak değişmektedir. Ortalama dolgusu dahil bir dişin tamamlanması 1 saat diyebiliriz.

Sonuç olarak, tek seansta kök kanal tedavisi teknolojideki ilerlemelerle yaygın hale gelmiştir, ancak her hasta için bireysel faktörleri ve tercihleri dikkate almak önemlidir. Optimal sonuçlar ve hasta konforu için deneyimli bir endodonti uzmanıyla danışmak gereklidir.

Yurt içi ve yurt dışındaki kurslar ve kongrelere aktif olarak katılan Uzm. Dt. Esra Uluköylü, diş ve ağız sağlığına dair merak edilenleri kaleme almaktadır. Kanal tedavisi ve endodonti uzmanı olan Uluköylü, Türk Entodonti Derneği üyesidir.