Pzt – Cmt: 9:00 – 19:00, Paz: Kapalı

+(90) 216 461 70 04

info@ozeldental.com

Tanıdık Gülüşler: Dişlerini Yaptıran Ünlüler

Hollywood yıldızları, sanatçılar, oyuncular ve mankenler, sadece yetenekleriyle değil, aynı zamanda dış görünüşleriyle de büyük ilgi çekiyorlar. Dış görünüşlerinin her zaman mükemmel olması, popülerliklerini artırdığı gibi takipçileri tarafından da merak konusu oluyor.

Son yıllarda, “Hollywood gülüş tasarımı” olarak adlandırılan estetik diş hekimliği, ünlülerin dişlerini düzeltip, daha güzel ve etkileyici bir gülüşe sahip olmalarını sağlayarak oldukça popular bir hâle geldi. Ünlülerin diş tedavileri öncesinde ve sonrasında yapılan değişimlere baktığımızda, bazılarının doğal bir gülüşü tercih ettiğini, bazılarının ise daha abartılı ve sahneye uygun gülüş tasarımlarını tercih ettiğini görüyoruz.

Instagram, Facebook gibi fotoğraf paylaşım platformlarındaki ünlülerin fotoğrafları, izleyicileri arasında gerçek değişim mi yoksa Photoshop mu olduğu konusunda ikileme düşürüyor. Ancak çoğu ünlünün daha iyi görünmek adına dişlerine müdahale ettiği biliniyor. Kimi beğense de beğenmese de, ünlülerin kendi istekleri doğrultusunda gülüş tasarımı yaptırdığını düşünüyorum.

Sosyal medyanın yaygınlaştığı ve vazgeçilmez bir hal aldığı günümüzde insanlar dış görünümlerine aşırı dikkat ediyorlar. Dış görünümle birlikte videolarda konuşup, gülerken dişlerinin de kusursuz gözükmesini istiyorlar. Geçmişte sadece zenginler ve ünlüler bu tarz düz sıralı, bembeyaz dişleri tercih etmiş olsa da şuan gençten yaşlıya herkes gülüşünün güzel ve ünlüler gibi olmasını istiyor. 

Hollywood smile için tercih edilen tedaviler arasında zirkonyum kaplamalar, pembe diş estetiği, şeffaf plaklarla ortodontik tedavi, Emax laminalar ve implantlar bulunmaktadır. Hangi ünlünün hangi tedaviyi tercih ettiği ise sıkça araştırılan ve merak edilen konular arasında yer alıyor.

Peki, dişlerini yaptıran ünlüler kimler? Gelin bazı isimlerin diş değişimlerine bakalım. 

Dişlerini yaptıran ünlüler: 

Tom Cruise

Tom Cruise “İyi ki dişlerini yaptırmış” dediğimiz ünlüler arasında. Dişlerinin uzun süre bir problem olduğu, estetik bir görüntüsünün olmadığı ve bunun için yıllarca tedavi gördüğü biliniyor. Ortodontik tedavi ile dişleri düzeltilip, zirkonyum kaplama yaptıran Cruise, tüm diş tedavilerine rağmen orta hattın kayık olmasından dolayı mükemmel gülüşe sahip olmasa da fotoğraflarda gayet estetik duruyor

George Clooney

Zaten kötü olmayan dişlerini yaptırmayı tercih edenlerden biri de George Clooney. Clooney, daha beyaz dişleri tercih etmiş.  

Michael Douglas

Michael Douglas dişlerini, gülüşün genel denge ve rengini iyileştiren veneer porselenlerle yenilemiş gibi gözüküyor. 

Nicole Kidman

Sarı gözüken dişleri ekran hayatını kötü etkilediği için dişlerini yaptıran Nicole Kidman, yaşlandıkça güzelleşen oyuncular arasında.

David Beckham 

Eşinin aksine ortodontik tedavi sonrası dişlerinin daha beyaz olmasını istemeyen ve doğal kalmayı tercih eden Beckham, her haliyle yakışıklı ve dikkatleri üzerine çekmeyi başaran bir ünlü. Yine de iyi ki tel tedavisini tercih etmiş diyebiliriz.

Ryan Reynolds

Reynolds’ın çocukluk fotoğraflarını incelediğimizde ön dişlerinde açıklık görülüyor. Reynolds da tel tedavisi ile dişlerinin düzgün sıralanmasını tercih edenlerden.

Dua Lipa

Tüm dünyada isminden oldukça söz ettiren İngilitereli sanatçı, sadece ön dişlerini düzelttirmiş ve beyazlattırmış.

Victoria Beckham

Dişlerinde pek sorun olmayan Victoria’nın, ortodontik büyük müdahalelerden kaçındığını görüyoruz. Başlangıçta sadece beyazlatma ile dişlerini kullanırken, son yıllarda yaprak porselenlerle daha büyük, daha beyaz dişleri tercih etmiş.

Matthew Lewis

Tel tedavisi en çok yakışan isimlerden biri de Lewis. Tedavi sonrası diş yapısı oldukça güzel duruyor.

Kylie Jenner

Dişlerinin ilk halinden eser kalmayan Jenner, lamina veneer tedavisi yaptırmayı tercih etmiş gibi gözüküyor. 

Ben Affleck 

Ben Affleck, küçük dişleri ve güldüğünde diş etlerinin gözükmesiyle (gummy smile) dikkat çekiyordu. Kısa bir süre sonra diş eti estetiği ve yaprak porselen ile gülümsemesini değiştirdi. Ben son halini beğeniyorum, mutlu bir sona ulaştığını söyleyebiliriz.

Cristiano Ronaldo

Dünya çapında diş estetiği diye araştırdığımızda ilk karşımıza çıkan isim Cristiano Ronaldo. Sağ yan keser dişinin aşırı içerde olması yüzünden eskiden estetik bir gülüşü olmayan Cristiano, seramik teller ile ortodontik tedavi yaptırmış. Bunu yanında kaplamalarla da daha beyaz ve düzgün bir görüntüye kavuşmuş. Ronaldo’nun değişimi, diş tedavileriyle gerçekleşebilecek değişimin de bir kanıtı durumunda.

Ed Helms

Eksik bir dişi olan Ed Helms, implant tedavisiyle bu soruna bir çözüm bularak estetik bir gülümsemeye kavuşmuş.  

Margot Robbie

Barbie filmiyle son aylarda sıkça ismini duyduğumuz ve ekranlarda hep gülerken gördüğümüz Robbie’nin dişleri çok dikkat çekiyor. Gençlik yıllarındaki fotoğraflarına da baktığımda aslında dişlerinde pek bir değişiklik görmediğimi söyleyebilirim. Dişlerinin doğal şekli, boyutu ve dizilişini oldukça estetik. 

Ana de Armas

Herkesin beğendiği Hollywood yıldızı da dişlerini yaptıran isimler arasında. Armas’ın tercihi yaprak porselen yönünde olmuş.

Dakota Johnson

Ön dişler arasındaki boşluk sorununa sahip olan bir ünlü de Dakota Johnson. ABD’li aktör ön dişlerinin arasındaki boşluğu kapatmayı tercih etmii. 

Demi Lovato

Lovato, ön dişleri arasında bir boşluğu olduğunu ve Skyscraper filminin çekiminden önce yapımcıların bu boşluğun doldurmasının iyi olacağını söylediklerini açıklamıştı. Değişimin sonuçları ise bizce başarılır.

Morgan Freeman

Televizyonlarımızda en çok gördüğümüz isimlerden biri de Morgan Freeman. Arkadaki dişlerinde kaplamaların olduğunu gördüğümüz ünlü oyuncu, diş eti seviyeleme ile ön ve alt dişlerine de zirkonyum kaplama yaptırmış.

Camilla Cabello 

Uluslararası üne kavuşan şarkıcı ve söz yazarı Cabello, hafif sarı tonda olan dişlerine beyazlatma yaptırmış. Bu işlem dışında doğal dişlerini kullanmaya devam ediyor

Justin Bieber

Milyonların sevgilisi olan Kanadalı şarkıcı Bieber, dişlerinde sadece şeffaf plak kullanarak ufak düzeltmeler yaptırmış. 

Hailey Bieber 

Justin Bieber’ın eşi olan ünlü model Hailey Bieber, doğal bir gülüşe sahip. Dişlerinde bir müdahale olduğunu düşünmüyorum.

Taylor Swift

Son dönemde yıldızı en fazla parlayan sanatçılardan Taylor Swift’in gençlik fotoğraflarına bakıldığında tel tedavisi gördüğü anlaşılıyor. Swift, buun yanında köpek dişlerine seviyeleme yaptırmış. Son dönemde ise sadece üst dişlerine veneer yaptırdığı görülüyor.

Jason Derulo

ABD’li pop ve R&B sanatçısı Derulo, Tiktok videosu çekerken ön 2 dişini kırdığı için dişlerini yaptırmak zorunda kalmıştı. Derulo, bu dişleri yaptırırken tüm dişleri için gülüş tasarımı tedavisini tercih etmiş. Talihsiz bir gelişme mutlu bir şekilde sonuçlanmış. 

Johnny Depp

Oyunculuğuyla çok sayıda ödül kazanan ve son dönemde müzisyen kimliğiyle de öne çıkan Johhny Depp, bazı dişlerine metal aksesuar taktırıp, bazı dişlerine altın kaplama yaptırmış. Fakat fotoğraflarından üst dişlerinin kırıldığı ve sarardığı gözüküyor. Jack Sparrow görünümünden bir an önce çıkmasını ve dişlerini yaptırmasını umuyorum.

Amber Heard

Johnny Depp davasıyla isminden sıkça söz ettiren ünlü oyuncu Amber Heard, büyük oranda doğal dişlerini kullanıyor. Heard sadece dişlerini beyazlatmayı tercih etmiş. 

Shawn Mendes 

Vine platformu üzerinden yaptığı cover çalışmalarıyla hızlıca üne kavuşan Kanadalı şarkıcı Mendes, çocuk yaşta tel tedavisi görmüş. Mendes bu tedavinin ardından başka bir işlem yaptırmamış ve doğal dişlerini kullanıyor

Bruno Mars

Bembeyaz ve son derece düzgün dişleri “yapılmış” havası veren şarkıcı Bruno Mars, şanslı isimlerden. Mars, dişlerine bir müdahele yaptırmamış. 

Jessica Biel

Justin Timberlake’in eşi Jessica Biel, lamina veneer yaptırtırarak dişlerini daha orantılı ve beyaz bir hale getirmiş. Bence dişleri ve tasarımı kendisine çok yakışmış. 

Hillary Duff

Çok genç yaşlarında büyük başarılara imza atan oyuncu Hillary Duff, aslında sıralı ama sari tonlu olan dişlerine lamina veneer tedavisi uygulamış gibi gözüküyor. Gossip Girl izlerken dikkatimizi geçen Duff’ın yeni gülüş tasarımında daha uzun, dikkat çekici ve daha beyaz dişler tercih edilmiş.

Cardi B 

Eski dişlerine baktığımızda sarı ve eğri olduğu görülen popular şarkıcı Cardi B, meşhur olduktan kısa bir süre sonra tüm dişlerine gülüş tasarımı ile zirkonyum ve EMAX yaptırarak bembeyaz bir gülümsemeye kavuşmuş. Fazla beyaz olması dışında kendisine uygun bir diş şekli tercih edilmiş.  

Abel Makkonen Tesfaye (Weeknd)

Weeknd olarak da bilinen Abel Makkonen Tesfaye, popüler olduktan sonra dişlerini yaptıran ünlüler arasında. O da tüm dişlerine müdahale ettirerek gülüş tasarımı yaptırmış ve bembeyaz bir gülümsemeye kavuşmuş. 

Elon Musk 

Günümüzde yaptığı her açıklama ile gündem olan Musk’ın gençliğinde dişleri kötü gözükmese de yeni fotoğraflarına baktığımızda daha orantılı ve beyaz bir gülümsemesi olduğunu görüyoruz. Elon Musk saç ektirme ve gülüş tasarımı yaptırarak daha estetik bir görüntüye kavuşmuş.  

Kim Kardashian

Gösteriş ve şatafat denilince aklımıza gelen isimlerden biri de Kim Kardashian. Oldukça doğal görünümlü olan dişlerini büyük ve ekstra beyaz dişlerle değiştirmiş. Bana her ne kadar büyük ve fazla beyaz gelse de, kendisi durumdan memnun.

Kendall Jenner

Fiziğiyle ve yüzü hatlarıyla çok beğendiğim isimlerden bir isim Kendal Jenner. Jener’ın çocuk yaşta tel taktırıp dişlerini düzelttirdiğini tespit edebiliyoruz. Bazen de metal ve altın diş aksesuarları kullandığını gözüküyor. Kendisi ara ara diş beyazlatma yaptıran Jenner, diş beyazlatıcı bir stick çıkarıp reklamını yapsa da, bu tarz ürünlerin sadece ekranlarda yapay bir beyazlatma sağladığı ve etkisinin geçici olduğu unutulmamalıdır.

Megan Fox

Megan Fox, doğal dişleri aslında estetik bir görünüme sahip ünlülerden. Yan keser dişlerinden rahatsız olduğunu düşündüğüm Fox, yaprak porseleni tercih etmiş.

Gigi Hadid

Gigi’nin gençlik fotoğraflarını incelediğimizde dişlerinin gayet güzel olduğunu ve şu anki fotoğraflarıyla pek fark olmadığını görüyoruz. Üst dişlerinin de düzgün sıralanışından dolayı ekstra bir tedaviye ihtiyaç duymamış. Alt ön dişlerinde çapraşıklık gözükse de güldüğünde çok belli olmadığı için müdahaleye ihtiyaç kalmamış. Sadece diş beyazlatma tedavisi ile daha beyaz bir gülümsemeyi tercih etmişe benziyor

Bella Hadid

Gigi Hadid isminden bahsettikten sonra Bella’ya geçmemek olmaz. Bella Hadid’in ufak dokunuşlarla estetik müdahalelerde bulunduğunu görüyoruz fakat dişlerine dokundurmamış gibi gözüküyor. Diş beyazlatma ve dişe minik pırlanta taktırma dışında doğallığı tercih edenlerden.

Adriana Lima

Dünyaca ünlü model Adriana Lima’nın dişlerini hala çapraşık olarak kullandığını ve herhangi estetik bir müdahale yaptırmadığını görüyoruz. Sadece arada bir beyazlattırma yaptırarak beyaz gülüşünü sürdürmüş.

Miley Cyrus 

Çocukluk yaşlarından beri ekran karşısında bir isim de Miley Cyrus. Sanatçının dişlerinde çapraşıklık olduğu ve diş boylarının kısa olup diş etlerinin daha belirgin olduğu gözüküyor. Şimdiki görüntüsünde ise diş etleri daha az belirgin, diş boyları daha uzun ve orantılı duruyor. Gülüş estetiği için tasarlanan lamine veneerler sayesinde daha beyaz ve kusursuz gülüşe sahip olmuş.

Megan Markle

İngiltere Kraliyet Ailesi’nin üyesi Megan Markle, ön dişlerinin arasındaki boşluğunu kapattırarak gülüşe daha da güzellik katmış.

Jessica Alba

Ön dişinin hafif önde olduğunu fotoğraflardan gördüğümüz oyuncunun, şeffaf plak tedavisiyle seviyeleme yaptırdığını düşünüyorum. Alba’nın dişlerinin şekli, boyutu ve diş eti görünürlüğü zaten iyi olduğu için güldüğündeki fotoğrafları çok güzel.

İncelemelerim sonunda tamamen doğal dişleri olduğunu düşündüğüm ünlüler ise şu şekilde: Beyonce, JayZ, Britney Spears, Shakira, Jennifer Lopez, Justin Timberlake, Katy Perry, Zendaya.

Ayrıca, bu listede yer almayan birçok ünlü de diş estetiği ile gülüşlerini güzelleştirmiş durumda. Sosyal medyanın etkisiyle günümüzde insanlar, güzel ve düzgün dişlere sahip olmayı önemsiyor. Unutulmamalıdır ki herkesin doğal ve sağlıklı bir gülüşe ulaşma süreci farklı.

Günümüzde diş estetiği, herkesin erişebileceği bir hizmet haline gelmiş olsa da, doğal ve özgün bir gülüş tercihi kişisel bir karar. Güzel bir gülüşün, özgüveni arttırmanın yanı sıra mutluluğu, kahkahayı ve psikolojik iyi oluşu destekleyebileceğini düşünüyorum.

Sonuç olarak şunu da eklememiz gerekir ki, ünlülerin diş bakımı hakkında kesin bir fiyat söylemek zor. Yapılan işlemler, yer, hekim ve birçok faktöre bağlı olarak fiyatlar değişebilir.

Yurt içi ve yurt dışındaki kurslar ve kongrelere aktif olarak katılan Uzm. Dt. Esra Uluköylü, diş ve ağız sağlığına dair merak edilenleri kaleme almaktadır. Kanal tedavisi ve endodonti uzmanı olan Uluköylü, Türk Entodonti Derneği üyesidir.