Pzt – Cmt: 9:00 – 19:00, Paz: Kapalı

+(90) 216 461 70 04

info@ozeldental.com

Zirkonyum tedavisinde farklı fiyatlarla karşılaşmanızın 7 nedeni  

Zirkonyum kaplamalar, günümüzde estetik ve fonksiyonel diş tedavilerinde sıkça tercih edilen yöntemlerden biridir. Ancak farklı klinikler ve bölgeler arasında, ismi aynı olan bu tedavi için farklı tedavi ücretleri talep edilebiliyor. Peki, bu fiyat farklılıklarının nedeni ne olabilir? Bu sorunun cevabını ararken, tedavi sürecinde önemli olan birçok faktörü göz önünde bulundurmak gerekiyor. Gelin, zirkonyum kaplamaların fiyatlandırılmasında etkili olan temel sebeplere beraber bir göz atalım.

Zirkonyum tedavisinde fiyat farkı neden kaynaklanıyor? 

Zirkonyum kaplama fiyatlarımız hakkında kesin bilgi almak için öncelikle ücretsiz muayeneye gelmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü telefonla verilen bilgiler ile muayene sonrası verilen bilgiler aynı olmayabilir. Zirkonyum kaplama gibi estetik ve fonksiyonun önemli olduğu işlemler, hayatınızda belki de bir veya birkaç kez yaptıracağınız için, işlemin fiyatından ziyade kalitesine dikkat etmek önemlidir.

Zirkonyum kaplamaların ağız içi sürecinden bağımsız olarak, zirkonyumların hazırlandığı ortamlar yani laboratuvar süreci ve hazırlanan materyalin de işlemin kalitesinde çok büyük bir önemi vardır. Peki zirkonyum kaplamalarda fiyatlara etki eden faktörler nelerdir? Her sene Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından diş tedavileri için asgari bir fiyat politikası belirlenmektedir. Ancak bazı hekimlerin veya kliniklerin bu fiyatın daha altında veya daha üstünde çalıştığını görmüş olabilirsiniz. Örneğin, özel veya devlet hastanelerinin fiyat belirleme politikası aynı değildir. Diş tedavi fiyatlarındaki farklılıkları özetlemek gerekirse;

  • Diş Hekiminin Tecrübesi ve Mesleki Donanımı:

Tecrübeli ve alanında uzmanlaşmış hekimlerin kaliteli işçilik noktasında fiyatlandırması farklı olacaktır. Sonuçta kendini mesleki olarak geliştirmiş ve kurslar, kongreler ile bilgisini pekiştirmiş bir hekim, diş hekimliği alanındaki değişimleri ve teknolojik gelişimlerin farkındadır. Bu sayede yaptığı işler daha başarılı olacaktır. Yapılan işin titizlikle ve özenle yapılması, hastanın zirkonyum kaplamalarını daha uzun süre kullanmasını sağlar.

  • Hekimin Klinik Ortamda Kullandığı Malzemeler ve Ekipmanlar: 

Diş hekimliğinde ‘alet işler, el övünür’ sözü çok kullanılır. Çünkü sadece hekimin yetenekli veya bilgili olması yetmez; aynı zamanda iyi ürünler ve malzemeler kullanmalı, iyi laboratuvarlarla çalışmalıdır. Fotoğraf makinesi ve stüdyosu ile gülüş tasarımı süreçleri, ağız içi tarayıcıların kullanılması, özel ölçü malzemelerinin tercih edilmesi vb. birçok faktör, yapılan işin kalitesine etki ettiği gibi işlemin maliyetine de etki etmektedir.

  • Çalışılan Laboratuvarın Kalitesi:

Tedavide kullanılacak olan malzeme kalitesi, zirkonyum kaplama fiyatı üzerindeki en belirleyici unsurdur. Zirkonyum materyalinin kalitesi sınıf sınıftır. Birinci sınıf ve ithal materyaller, fiyatların yüksek olmasına sebep olur. Çin malı ve yerli üretim zirkonyum blokları veya tozları çok uygun fiyatlıdır, fakat dayanıklılık ve estetik konusunda çok kötüdür.

  • Zirkonyum Kaplama Öncesi Dişe Yapılacak İlave Tedaviler:

Diş eti problemi olan hastalarda, zirkonyum işleminden önce diş eti tedavisi yapılması gerekebilir. Veya bazen dişlerin kaplanmadan önce dolgu veya kanal tedavisi ile hazırlanması gerekmektedir. Hal böyle olunca, yapılacak ekstra tedaviler maliyeti artıracaktır.

  • Kliniğin Bulunduğu Muhit:

İllere veya illerdeki ilçelere göre tedavi fiyatları değişkenlik gösterebilir. Örneğin, Etiler ile Sultanbeyli arasında yapılan işlemin kalitesinden bağımsız olarak fiyat farkı vardır.

  • Yıl İçi Artan Enflasyon:

Enflasyona bağlı olarak her sene tedavi fiyatlarında artış görülmektedir. 2023 yılındaki yüksek enflasyona bağlı olarak yılda iki kez asgari ücret tarifesi güncellenmiştir. Bu yüzden tedavi yaptırmak gibi bir düşünceniz varsa, vakit kaybetmeden tedavilere başlamanız önerilir.

  • Zirkonyum Kaplama Yapılacak Diş Sayısı:

Zirkonyum kaplama tek tek yapılacağı gibi, diş eksikliklerinde köprü görevinde blok olarak da yapılabilir. Günümüzde gülüş tasarımı adı verilen, kişilerin dişlerinin tümünü rehabilite ettirerek güzel bir gülüşe sahip olduğu tedaviler daha maliyetlidir. Çünkü kaplama yapılacak diş sayısı arttıkça, zirkonyum kaplama fiyatı da doğru orantılı olarak artacaktır. Gülüş tasarımı hakkında merak ettiğiniz sorular varsa, kliniğimizde çekeceğimiz bir ağız içi fotoğraf ile işlem sonrası gülüşünüzün nasıl olacağını öğrenebilirsiniz.

Türk Diş Hekimleri Derneği üyesi olan Dt. Arzu Uluköylü Arı, uygulamalarını kompozit dolgular, kompozit laminate veneer, porselen laminate veneer, empress (full porselen) üzerine yoğunlaştırmıştır.