Pzt – Cmt: 9:00 – 19:00, Paz: Kapalı

Diş doktoru diş implantı öncesi modeli inceliyor
BlogDental İmplant Tedavisi
Diş doktoru diş implantı öncesi modeli inceliyor

Dental İmplant Tedavisi

İstanbul’da Diş İmplantları

Uygun fiyatlı bir diş implantı tedavisi almak için düşük kaliteden ödün vermenize gerek yok. Geçen yıl 30’dan fazla ülkeden hasta, İstanbul’daki kliniğimizde en yüksek kalitede diş implantı tedavisi gördü.

En yüksek kalitedeki malzemelerimiz ve deneyimli diş hekimlerimiz ile diş implantı tedavinizi Özel Dental’de yaptırabilirsiniz.

Diş implantı nedir?

Diş implantları eksik dişlerin yerini doldurmak için kullanılan tedavi seçeneklerden biridir

Dental implant, kaybedilmiş dişleri yerine koymak için kullanılan bir cerrahi yöntemdir. Bu işlem sırasında, titanyumdan yapılmış bir vida benzeri implant, çene kemiğine yerleştirilir. İmplant, çene kemiğiyle bütünleşerek güçlü bir temel oluşturur ve üzerine bir protez diş veya kron yerleştirilir.

İmplantlar protezlere ek olarak ve hatta alternatif olarak kullanılabilir. Protezlerin aksine kemiğe sabitlendikleri ve dolayısıyla çıkarılmaları gerekmediği için daha çok tercih edilmektedir.

Dental implant seçenekleri şunlardır:

 • Tek Diş İmplantları: Tek bir eksik dişi yerine koymak için kullanılır.

 • Çoklu Diş İmplantları: Birkaç yan yana eksik dişi yerine koymak için kullanılır. Bu, geleneksel diş köprüsüne benzer ancak implantlar doğal diş görevi görür.

 • Tam Damak İmplantları: Tüm üst veya alt dişleri yerine koymak için kullanılır.

 • All-on-4 veya All-on-6 İmplantları: Bu yöntemde sınırlı sayıda implant kullanılarak tüm diş eksiklikleri tek bir protez üzerinde desteklenir. All on 4-6 sistemi, her bir dişi tek tek değiştirmek yerine, hastanın eksik dişlerinin yalnızca dört veya altı implant destekli kuronla ve geri kalan dişlerin bir köprü veya protezle değiştirilmesini içerir. Bu, hastalar için daha uygun maliyetli bir seçenektir.

 • Zirkonyum İmplantlar: Geleneksel titanyum implantlar yerine zirkonyumdan yapılmış implantlar da kullanılabilir. Zirkonyum, estetik ve biyouyumlu bir malzemedir.

Dental implantlar genellikle uzun ömürlüdür ve doğal dişlere benzer bir his sağlar. Ancak, uygun bakım ve düzenli diş kontrolü önemlidir. İmplant tedavisi için uygun aday olup olmadığınızı belirlemek için diş hekiminizle görüşmeniz en iyisi olacaktır.

İmplant neye benzer?

Diş implantları doğal görünümlüdür, dayanıklıdır ve eksik dişleri tamamlamanın daha kalıcı bir yoludur. Sağlıklı, gerçek dişlere benzerler ve öyle hissettirirler. Diş implantları sabit oldukları için protezler gibi hareket etmez veya düşmez.

Diş implantları nasıl uygulanır?

Diş implantları, çene kemiğinize cerrahi olarak implante edilerek, doğal kemik dokunuzla kaynaşır.  Kaynaşma işlemin tamamlanması birkaç ay sürer, 2-3 ay sonra implantın üzerine protez yapılır.

 

Diş implantlarının faydaları nelerdir?

 • Eksik dişlerinizi yakınınızdaki sağlıklı dişlerin durumunu tehlikeye atmadan boşluğu tamamlayarak diş kayıplarını önleyebilirsiniz.
 • Estetik açıdan diğer dişlere benzer bir görüntü sağlar.
 • Eksik diş boşluğunuzun sebep olduğu çiğneme, konuşma veya özgüven kaybını geri kazandırır.

Herkes diş implantı yaptırabilir mi?

Diş implantları yaygın bir prosedürdür. Ancak bazı durumlarda kişilerin diş implantı yaptırmaya uygun olmayabileceği durumlar da vardır.

 • diş eti hastalığına yatkınsanız diş implantları için iyi bir aday olmayabilirsiniz.
 • Diyabet gibi diğer tıbbi durumlar diş implantı yaptırmanızı zorlaştırabilir.
 • Yakın zamanda Kemoterapi veya radyoterapi gördüyseniz doktorunuzdan onay çıkana kadar implant yaptıramayabilirsiniz.
 • Yoğun sigara tüketiminiz varsa yine implantlarınız uygulansa bile kaynaşmasında sorun yaratabileceği için implant yaptırmaya uygun değilsinizdir.
 • Kanamalı işlem yapılmasında sorun yaşanılan sistemik rahatsızlığı olan bazı hastalarda yine implant yaptıramayabilir.
 • Ayrıca implant uygulanması için yeterli kemiği olmayan kişiler de implant yaptıramayabilir.

İmplantlar güvenli midir?

Evet, dental implantlar genellikle güvenilir ve etkili bir diş tedavi yöntemidir.

İmplantların çoğu uzun süre dayanır, bu da eksik dişleri tamamlamanın güvenli ve etkili bir yolu olduğu anlamına gelir. Gülüşünüzü geliştirmek veya işlevselliği artırmak için birden fazla implant yaptırmak da mümkündür.

 Genel olarak sistemik bir rahatsızlığınız yoksa ağız sağlığınıza dikkat ettiğiniz sürece implant yaptırmanız güvenli olacaktır.

İmplant tedavisinin başarısında etkili olan faktörler nelerdir?

Uygun şekilde planlanmış, uygulanmış ve bakımı yapılmış implantlar, uzun vadeli başarı ve hasta memnuniyeti sağlayabilir. Ancak, implant tedavisi birkaç faktöre bağlı olarak değişebilir:

 • Uygun Adaylık: İmplant tedavisi için uygun aday olup olmadığınız, genel sağlık durumunuz, çene kemiği kalitesi ve miktarı gibi faktörlere bağlıdır.

 • Deneyimli Diş Hekimi: İmplant tedavisi, deneyimli ve uzman bir diş hekimi tarafından gerçekleştirilmelidir. Hekiminizin eğitimi, tecrübesi ve uygulama yöntemleri başarı şansını etkiler.

 • Bakım ve Hijyen: İmplantların uzun vadeli başarısı, düzenli diş bakımı ve hijyenine bağlıdır. Diş hekiminizin önerdiği şekilde bakım yapmak önemlidir.

 • Genel Sağlık Durumu: Bazı sağlık sorunları, implant tedavisi için risk oluşturabilir. Bu nedenle, genel sağlık durumunuzun değerlendirilmesi önemlidir.

 • Çene Kemiği Durumu: Sağlıklı ve yeterli çene kemiği, implantların güvenilir bir şekilde entegre olmasını sağlar. Çene kemiği eksikse, kemik grefti gibi ek prosedürler gerekebilir.

Her ne kadar implantlar genellikle başarılı olsa da, nadiren komplikasyonlar ortaya çıkabilir. İmplant tedavisinden önce diş hekiminizle detaylı bir şekilde görüşerek sizin için en uygun seçeneği belirlemeniz önemlidir.

Diş implantları ne kadar? Ücretleri nedir?

Diş implantı fiyatları her vakanın ayrı ayrı değerlendirilmesinden dolayı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Diş implantlarının sizin için en iyi tedavi olup olmadığını ve kaç taneye ihtiyacınız olacağını sizinle görüşeceğimiz bir implant konsültasyonu yapmanızı öneririz.

Yapılacak işleme , kemiğinizin durumuna , uygulayan hekimin tecrübesine , tercih edilen implant sayısına veya kalitesine göre yapılacak işlemin fiyatı değişmektedir. Her şeyden önemlisi implant sağlığınızın uygun olup olmadığı değerlendirilmelidir.

Tüm dişlerimi değiştirebilir miyim?

Evet, tüm dişlerinizi diş implantlarıyla değiştirebilirsiniz (gerekirse hiçbir şeyin doğal dişleriniz kadar iyi olmadığını unutmayın!). Diş implantlarına uygun olup olmadığınızı öğrenmek için Özel Dental Diş Polikliğini ile iletişime geçin.

İmplant acılı bir işlem midir?

İmplant, lokal anestezik altında uygulanmaktadır. Kişiler işlem sırasında uyuşuk olduğu için hiç ağrı hissetmez.

İmplant sonrası bakımı nasıl olmalıdır?

İmplant uygulaması sonrası , size verdiğimiz buz veya jel buzları ilgili alana tutmanız ve çekmeniz işlem sonrasında şişliğinizin olmamasına fayda sağlayacaktır.

Diş implantları hakkında size söylenmeyenler nelerdir?

Diş implantlarıyla ilgili yaygın bir yanılgı, sağlam dişlerinizin de çekilmesi gerektiğidir. Sağlam dişlerimizde diş eti problemi yoksa yani sallanmıyorsa çekilmesine veya implant yapılmasına gerek yoktur.

İmplant çoğunlukla eksik veya hasarlı dişlerin yerine uygulanmaktadır. Hastaların büyük çoğunluğu yalnızca bir veya birkaç diş implantına ihtiyaç duyar. İmplant tedavisi için Sağlıklı dişlerinizi çektirmenize gerek yoktur.

Bir günde diş implantı yapılabilir mi?

Diş implantları 1 günde yapılabilir.1 hafta sonra ise dikişlerin alınması gerekmektedir. Birkaç ay sonra kalıcı protez takılır.

All on 4 veya All on 6 konseptinde tüm dişler çekilip çenelere 4 veya 6 implant uygulaması yapılır. Daha sonra hastaya geçici protez uygulanır. Birkaç aylık bekleme periyodundan sonra daimi protez uygulanır.

Diş implantı için en uygun yaş nedir?

Çene gelişimi tamamlanmadığı için  18 yaşından önce, ön bölgeye implant yerleştirmekten kaçınmaya çalışmalıdır. Yapılan çalışmalarda en iyi uzun vadeli estetiğin hastanın 25 veya 30 yaşına kadar beklemesi durumunda elde edileceğini göstermektedir.

60 yaş diş implantı için çok mu geç?

Kişinin yaşının implant için önemi yoktur; sağlıklı, herhangi bir sistemik problemi yoksa diş implantı yaptırmak için uygun bir adaydır. 85 ve 90 yaşlarındaki hastalara bile implant uygulanmıştır ve bir sorun yaşanmamıştır.