Pat – Cmt 9:00 – 19:00, Pazar- Kapalı

+(90) 216 461 70 04

info@ozeldental.com

OrtodontiOrtodonti

Ortodonti

Ortodontik tedaviler bireyin diş ve iskelet yapısına ve şikayetlerine bağlı olarak benzerlik gösterse de, tedavi planı her vaka için farklı olabilmektedir. Ortodontik problemlerin erken teşhisi son derece önemlidir. Erken teşhis edilen anomalilerde bozukluk önlenebilmekte veya en aza indirilmektedir.

İskeletsel bozukluklar büyüme gelişim tamamlanmadan önce (Ortalama olarak kızlarda 12, erkeklerde 14 yaş civarı) teşhis edilirse tedavileri mümkün olabilmektedir. Aksi taktirde bu tip bozukluklar çoğu zaman sadece cerrahi müdahaleler-ortodontik tedavi kombinasyonu ( ortognatik cerrahi ) ile tedavi edilebilmektedir.)

Ortodontik Bozuklukların Teşhisi ve Tedavisi

Ortodontik bozukluklar esas olarak 3 başlıkta sınıflandırılır.

Sorunlar iskeletsel, dişsel ve ya her ikisinin kombinasyonu şeklinde karşımıza çıkabilmektedir. Bunun yanı sıra Panoramik röntgenlerden yararlanarak dişlerin sürme zamanı, sürme doğrultusu, kök durumları ve sayıları teşhis edilebilir.

Ortodontik tedavi, çocuklarda uygulanabildiği gibi erişkin hastalarda da uygulanabilmekter.

Güzel ve estetik gülümsemenin günlük iş ve sosyal yaşamda ön plana çıkmasıyla birlikte erişkinlerde ortodonti tedavisi talebi artmaktadır.

Ortodontide Tedaviler

Tedavi seçeneklerinin kullanımı vakanın gereksinimi ve hastanın talebine göre değişiklik gösterebilmektedir. Aşağıdaki gibi sıralayabiliriz :

  • Metal Braketler
  • Şeffaf Braketler
  • Kapaklı Braketler (Sürtünmesiz sistemler)
  • Şeffaf Plaklarla Tedavi