Pzt – Cmt: 9:00 – 19:00, Paz: Kapalı

+(90) 216 461 70 04

info@ozeldental.com

Lazerle diş beyazlatma işlemi

Diş Beyazlatma Tedavisi Nedir? Nasıl Uygulanır?

Düzenli diş fırçalamanın ötesinde, dişlerin zamanla renklenebileceğini hepimiz biliyoruz. Ancak modern diş hekimliği sayesinde, ışıltılı bir gülüşe kavuşmak artık daha kolay. Diş beyazlatma, hem gençlerin hem de yetişkinlerin estetik kaygılarını gidermek için sıklıkla başvurduğu bir tedavidir. 

Diş Beyazlatma Süreci

Beyazlatma tedavisine başlamadan önce, hastanın genel diş sağlığının değerlendirilmesi esastır. Tedavi basit olarak şu şekilde ilerler. 

  1. Ön Muayene: İlk adım olarak diş etlerinin sağlıklı olup olmadığına, diş taşının olup olmadığına bakılır. Eğer dişlerde plak veya diş taşı varsa, beyazlatma işlemi başlamadan önce bu unsurların temizlenmesi gerekmektedir.
  2. Beyazlatma İşlemi: Diş hekimi tarafından, diş etilerine koruyucu bir bariyer uygulanır. Bunun ardından dişlere beyazlatma jeli sürülür. Bu jel, işlemin gerektirdiği şekilde lazerli ya da lazersiz olarak belirli bir süre dişlerde bekletilir.
  3. Takip ve Kontrol: İlk seansın ardından, dişlerdeki renk değişikliği genellikle hemen fark edilir. Ancak bazı durumlarda, en iyi sonuçları alabilmek için bir hafta sonra ek bir seans gerekebilir. Bunun yanında en yüksek verimin alınabilmesi için ağız hijyenine önem verilmesi gerekmektedir. 

Sigara İçenler Diş Beyazlatma Yapılabilir Mi?

Sigaranın sağlık üzerinde pek çok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Bu etkilerin en yoğun hissediliği alanlardan biri de diş ve ağız sağlığıdır. Sigara içenler, dişlerinde oluşan sarı ve kahverengi lekelenmelerle ve hasarlarla sıkça karşı karşıya kalır. Peki, bu durumda diş beyazlatma tedavisi bir çözüm olabilir mi?

Boş kül tablası
En çok aldığımız sorulardan biri de “Sigara içenler diş beyazlatabilir mi?” olmaktadır.

Sigara içenlerde, nikotin ve diğer zararlı maddelerin birikmesi sonucunda diş minesinde renk değişiklikleri meydana gelir. Bu renk değişiklikleri sadece yüzeyde olmayıp, zamanla dişin daha derinlerine de nüfuz eder. Bu, beyazlatma işleminin daha zorlu ve karmaşık hale gelmesine neden olur.

Sigara içmeyen bir bireye göre, sigara içen bir bireyde diş beyazlatma tedavisi uygulamak ve beklenen sonuçları almak daha zordur. Dahası, tedavi sonrasında dişlerin tekrar renklenme riski oldukça yüksektir. Eğer bir hasta diş beyazlatma tedavisi sonrasında sigara içmeye devam ederse, elde edilen beyazlığın kalıcılığı ciddi şekilde azalır.

Bu nedenle, sigara içen hastaların diş beyazlatma tedavisi almadan önce sigara içme alışkanlıklarını değerlendirmeleri önerilir. Pratik olarak baktığımızda, diş beyazlatma tedavisinin sigara içen bireyler için uzun vadede etkili ve sürdürülür bir çözüm olmadığını gözlemlemekteyiz. Bu yüzden, klinik olarak sigara içen hastalara diş beyazlatma tedavisini önermiyoruz. En iyi sonuçları alabilmek için, öncelikle sigara içme alışkanlığının bırakılmasını tavsiye ediyoruz. Bu hem dişlerinizin sağlığı hem de genel sağlığınız için en iyi karardır.

Diş Beyazlatma İşleminin Fiyatı Nedir?

Diş beyazlatma tedavisi veya lazerli beyazlatma işleminin fiyatı kullanılan beyazlatma ürününe ve lazer cihazının kalitesine göre değişmektedir. Piyasada birçok farklı beyazlatma ürünü ve lazer cihazı bulunmaktadır. Farklı fiyatların görülmesi bu sebeplerden ötürüdür.

Dişleri Ne Beyazlatır? 

Diş beyazlatma ürünlerinde dişin beyazlamasını sağlayan etken madde hidrojen peroksittir. Hidrojen peroksit miktarı arttıkça dişin beyazlaması artarken, dişte hassasiyet de artmaktadır. Bu maddenin yüksek miktarda ve uzun süreli dişlerle teması, beyazlatma sonrası dişlerde sıcak ve soğukta hassasiyet problemi görülmesine neden olur. Daha düşük hidrojen peroksit içeren beyazlatma ürünlerinin yüksek kalite lazer cihazlar ile aktive edilmesi sayesinde hassasiyet probleminin önüne geçer.

Dişe Beyazlatma Yöntemleri

Fiyatlarda kıyaslama yapılırken yukarıda bahsettiğim hususlara dikkat edilmesi gereklidir. Özel Dental olarak kliniğimizde beyazlatma için Opalescence Boost ürününü tercih ediyoruz. 

Opalescence Boost’un kendi aktivatörü (%38 HP) sayesinde lazere ihtiyaç duymaksızın beyazlatma işlemi gerçekleştirilir. 30-40 dakikalık bir seans ile dişlerde 2-3 tona kadar beyazlatma sağlanır. İşlem sonrasında çok hafif diş hassasiyeti oluşabilse de bu durum kalıcı değildir. Opalescence ürünleri beyazlatma için kullanılabilecek en güvenli ve kaliteli ürünlerdir. Bu ürünün içindeki potasyum nitrat ve florid gibi bileşenler sayesinde diş hassasiyeti minimum seviyede kalır. Fiyatı ise diğer beyazlatma ürünlerine göre daha pahalıdır. Bu ynedenle beyazlatma ürünü olarak Opalescence kullanılıyorsa beyazlatma işleminin fiyatı, diğer ürünlerin kullanımına göre daha pahalı olacaktır.

Diş beyazlatma tonları
Beyazlatma işlemi ile diş rengi 2-3 tona kadar açılabilir.

Diş Beyazlatma Kalıcı Mı? 

Diş hekimleri tarafından uygulanan diş beyazlatma yöntemleri 1-2 yıl boyunca etkili olur. Eğer sürekli olarak diş bakımı yapılır ve düzenli olarak kontrollere gidilirse, beyazlatma etkisi çok daha uzun süre devam edebilir. Yılda 1 defa yapılacak bakım seansları da beyazlatma etkisinin süresine olumlu yönde etki eder.

Bu beyazlığın daha uzun süre devam etmesini isteyen hastalarımıza Opalescence Ev Tipi Beyazlatma ürünü ile destek verebiliyoruz. Opalescence içeriğindeki %16 karbamid peroksit ile daha yavaş ama daha kontrollü beyazlatma sağlar. 5-10 gün, günde 1 kez ve 4-6 saat kullanımı tavsiye edilir. 

Evde Diş Beyazlatma Tavsiye Edilir Mi?

Son olarak, evde yapılan diğer beyazlatma işlemlerinin diş hekimi kontrolünde olmadığı sürece yapılmasını tavsiye etmiyorum. Sosyal medya ve internette diş beyazlatma için birçok yöntem (limon, karbonat, kömür tozu, sirke) gösterilmektir. Fakat bu yöntemler başlangıçta lekelerin gitmesini sağlasa da sonraki dönemlerde dişin minesini aşındırdığı için daha çabuk diş renklenmesine sebep olur. Bu ürünler yerine güvenle kullanabileceğimiz diş macunları vardır.

Günümüzde pek çok marka tarafından üretilen diş beyazlatıcı macunlar raflarda yer almaktadır.

En İyi Beyazlatıcı Diş Macunu Hangisi?

Dişleri beyazlatma yöntemleri, günümüzde birçok kişi için önemli bir konudur ve beyazlatıcı diş macunları, bu amaçla tercih edilen ürünlerin başında gelir. Peki, piyasada hangi beyazlatıcı diş macunları öne çıkıyor ve hangi özelliklere sahipler? İşte detaylarıyla birlikte en popüler beyazlatıcı diş macunları:

  • Opalescence Beyazlatıcı Macun:

Opalescence, içeriğinde bulunan karbamid peroksit ile dişleri beyazlatırken, potasyum nitrat ile dişte hassasiyet oluşumunu engellemektedir. Florid sayesinde plak ve çürük oluşumunu azaltarak dişi korur. Bunun yanı sıra, abraziv miktarı çok düşük olduğu için mineye zarar vermez.

  • Colgate Optik Beyaz:

Colgate’in bu ürünü, piyasadaki en popüler beyazlatıcı diş macunlarından biridir. İçeriğinde %2 Hidrojen peroksit ve limonene gibi bileşenleri ile etkili bir beyazlatma sağlar.

  • Splat White Plus:

Splat White Plus, PVP ve yuvarlak abraziv partikülleri sayesinde beyazlatma görevini üstlenir. Ayrıca, SLES, Triklosan, Klorheksidin ve hayvansal ürün içermez, bu da doğal bir içerik tercih edenler için avantajlıdır.

  • Marvis:

Son dönemlerin popüler seçeneklerinden biri olan Marvis, hidrat silika ve limonene gibi bileşenlerle beyazlatıcı özelliğe sahiptir. Ürün, içeriğinde paraben bulundurmamaktadır.

  • Diğer Önerilenler:

Sensodyne True White ve Signal White Now gibi diğer beyazlatıcı diş macunları da piyasada oldukça tercih edilen ürünler arasında. Her iki ürün de beyazlatma konusunda gayet başarılıdır.

Özetle, piyasada birçok beyazlatıcı diş macunu bulunmaktadır ve en doğru seçimi yapabilmek için ürünlerin özelliklerini iyi bilmek gerekir. Ancak her bireyin diş yapısı ve ihtiyaçları farklı olduğundan, en uygun diş macununu seçerken bir diş hekimine danışmanızda fayda vardır.

Ben kişisel olarak Opalescence diş macununu kullanmayı tercih ediyorum. Tercihimin temel sebebi, macunun abraziv partiküllerinin çok az olması ve içeriğindeki bileşenlerin dişlerimin beyazlığını korumama yardımcı olmasıdır. Marvis diş macununu henüz deneyimlemedim, fakat yaptığım araştırmalara göre oldukça başarılı sonuçlar sunuyor. Ancak unutmamak gerekir ki dişlerin beyazlığını sadece bir diş macunuyla elde etmek mümkün değildir. 

Etkili bir diş beyazlığı için günde iki kez, her seferinde en az iki dakika süreyle dişlerinizi fırçalamalısınız.

Yurt içi ve yurt dışındaki kurslar ve kongrelere aktif olarak katılan Uzm. Dt. Esra Uluköylü, diş ve ağız sağlığına dair merak edilenleri kaleme almaktadır. Kanal tedavisi ve endodonti uzmanı olan Uluköylü, Türk Entodonti Derneği üyesidir.