Pzt – Cmt: 9:00 – 19:00, Paz: Kapalı

Manuel diş fırçası, elektrikli diş fırçası ve başlıkları

Manuel Diş Fırçası Mı Yoksa Elektrikli Diş Fırçası Mı?

İster elle fırçalama ister elektrikli diş fırçası olsun, her iki diş fırçalama yöntemi de doğru teknikle kullanıldığında çürüğe neden olan plağı kaldırma etkilidir. Burada önemli olan 2 dakika boyunca ve günde 2 kez diş fırçalama yapılmasıdır.

Elektrikli diş fırçası işe yarıyor mu?

Yapılan araştırmalar, elektrikli diş fırçalarının manuel diş fırçalarına göre daha yüksek oranda plak ve diş eti iltihabını azalttığını göstermiştir. Elektrikli diş fırçası kullananlarda üç aylık kullanımdan sonra plak birikiminin %21 ve diş eti iltihabının %11 azaldığı gözlemlenmiştir. Sonuç olarak elektrikli diş fırçalarının daha iyi bir ağız temizliği sağladığı sonucuna ulaşılmıştır. Titreşimli ya da döner başlıklı bu cihazlar ile dişlerin zor bölgelerine daha rahat bir şekilde ulaştığı tespit edilmiştir.

Cihazlar, kendi içinde özelliklere ayrılsa da genel olarak otomatik yapıda oldukları için dişe zarar vermeden fırçalama işlemi gerçekleştirirler.

Zamanlayıcı özelliği sunan elektrikli diş fırçaları, uygun fırçalama süresini kendisi belirlemektedir. 2 dakikadan önce fırçalamaya son verilirse, kişiyi uyarmaktadır. Bu şekilde diş fırçalamada süre farkındalığının oluşmasını sağlamaktadır. Ayrıca diş teli kullanan kişilerde fırçalama işlemi elektrikli diş fırçaları ile daha kolay hale gelmiştir. Çocukların da ilgisini çeken elektrikli diş fırçaları, daha eğlenceli bir fırçalama deneyimi sunmaktadır. 

Yapılan araştırmalara göre insanların manuel diş fırçası kullanırken sert fırçalama olasılıklarının daha yüksek olduğu bulunmuştur. Çok sert fırçalama ile diş etlerinize ve dişlerinize zarar verebilirsiniz.

Yeni çıkan basınç sensörlü elektrikli diş fırçaları, manuel olarak sert diş fırçalama sebebiyle diş eti çekilmesi veya diş aşınması riskini ortadan kaldırmayı amaçlar. Diş eti çekilmesi sorunu yaşayan hastalarıma sensörlü cihazları tavsiye etmekteyim.

Elektrikli diş fırçasını kaç ayda bir değiştirilmeliyim?

Elektrikli diş fırçası kullanıyorsanız, fırçanın başlığını 3 ayda bir değiştirmeniz gerekir. Fırça başlığının zamanla aşınması, kılların şeklinin bozulması, temizliğin etkinliğini azaltır ve bakteri birikimine neden olur. Eğer fırça kılları yıpranmışsa veya şekli bozulmuşsa, yeterli temizlik sağlanamaz. Bu nedenle, fırça başlığını düzenli olarak değiştirmek, ağız sağlığınızı korumak için önemlidir. Elektrikli diş fırçasının başlığının değiştirilme süresi, kullanım sıklığına ve fırçalama baskısına da bağlı olarak değişir. Bu yüzden fırça kıllarının durumunu düzenli olarak kontrol etmek de faydalı olabilir. Bazı elektrikli diş fırçaları, başlığın değiştirilmesi gerektiğinde sizi uyaracak özelliklere de sahiptir. Bu da süreci kolaylaştırır.

Manuel diş fırçasını kaç ayda bir değiştirilmeliyim?

Manuel diş fırçalarının da kullanım sıklığına bağlı olarak 3-6 ayda bir değiştirilmesi gerekir. Bu fırçalarda da kıllar zaman içinde yıpranır ve şekli bozularak temizlik etkinliğini düşürür. Fırça başlığının yıpranmasını engellemek amacıyla, nazik bir şekilde fırçalamak ve aşırı baskı uygulamamak da önemlidir.

Elektrikli diş fırçası kullanımında yaş sınırı var mıdır?

3 yaşından sonra çocuklarda elektrikli diş fırçası kullanımına geçilebilir. Manuel olarak da diş fırçası kullanımı yapılması çocukların fırça kullanım kabiliyetinin gelişmesi açısından faydalı olacağı için elektrikli diş fırçası ile manuel fırçanın kombine kullanımını tavsiye ediyorum.

Bunun yanında, çocuklarda diş fırçalama sonrası ebeveynlerin kontrol etmesi, başlangıç aşamasında daha verimli olacaktır.

Diş teli olan kadın elektrikli diş fırçası kullanıyor
Elektrikli diş fırçaları, diş teli olan bireyler için daha iyi bir temizlik sağlayabilir.

Elektrikli diş fırçası kullanmak zararlı mıdır?

Elektrikli diş fırçası kullanmak zararlı değildir, aksine plak uzaklaştırmada oldukça başarılıdır. Bu tür fırçalar, manuel diş fırçalarına kıyasla daha etkili ve düzenli bir temizlik sağlayabilir. Fırçalama tekniği konusunda endişelenmenize gerek kalmadan, dişlerin yüzeyini nazikçe fırçalar. Ancak, çok sert bastırmaktan kaçınmak gibi kurallara uyulması, diş etlerinin zarar görmemesi için önemlidir. Uygun bir başlık ve nazik bir fırçalama hareketi ile elektrikli diş fırçası, ağız sağlığınızı destekleyebilir. Yukarıda da bahsettiğim gibi, bastırmanın engellenmesi için sensörlü elektronik diş fırçaları tercih edilmelidir. 

Hangi diş fırçasını tercih etmeliyim?

Elektrikli diş fırçaları daha pahalıdır. Başlık değişimleri de normal fırçalardan daha maliyetli olmaktadır. 

Manuel diş fırçaları ise daha ucuz, ulaşımı kolay olduğu için hala günümüzde daha sık tercih edilmektedir.

“Hangi fırçayı önerirsiniz?” sorusu çok sorulmaktadır. Günümüzde manuel diş fırçaları yumuşak, orta, sert olarak üretilmektedir. Fırçalarken ne kadar basınç uyguladığınızdan emin değilseniz orta sertlikte olanları, dişleriniz hassassa veya diş eti çekilmeniz varsa yumuşak sertlikte olanları tercih etmenizi öneririm. Sert olanlar genellikle dişlerde aşınmaya sebep olduğu için pek önermiyorum.

Dişimi ne kadar süreyle fırçalamalıyım?

Manuel bir diş fırçasını kullanırken herhangi bir zorluk yaşamıyorsanız, doğru ve etkili kullandığınızdan eminseniz günde iki kez olacak şekilde kullanmaya devam edin.  Burada önemli olan 2 dakika boyunca etkili bir şekilde fırçalama yapmanızdır. Fırçalama seanslarınızı zamanlamak için banyonuza bir mutfak zamanlayıcısı kullanabilirsiniz. Bunun yanında 2 dakikalık bir kum saati de yerleştirebilirsiniz.

Sonuç olarak, doğru tekniği kullanırsanız ve yeterince uzun süre fırçalarsanız, hem elektrikli hem de manuel diş fırçaları diş temizliğinde etkilidir. Hangi diş fırçasının sizin için en iyisi olacağına dair sorularınız varsa diş hekiminize başvurabilirsiniz.

Yurt içi ve yurt dışındaki kurslar ve kongrelere aktif olarak katılan Uzm. Dt. Esra Uluköylü, diş ve ağız sağlığına dair merak edilenleri kaleme almaktadır. Kanal tedavisi ve endodonti uzmanı olan Uluköylü, Türk Entodonti Derneği üyesidir.