Pzt – Cmt: 9:00 – 19:00, Paz: Kapalı

Diş Fırçalamak İçin En İyi Zaman: Kahvaltıdan Önce mi, Sonra mı?

Diş fırçalamaya dair öğrendiğimiz ilk bilgilerden biri; dişlerin günde en az 2 kez fırçalanması gerektiğidir. Ancak diş fırçalama için hangi zamanın doğru olduğunu biliyor musunuz? Diş sağlığı uzmanları genelde sabah ve akşam günde iki kez diş fırçalamanın ideal olduğunu söyler. Akşam uyumadan önce dişlerin fırçalanması gerektiğini biliyoruz, peki sabahları kahvaltıdan önce mi yoksa sonra mı dişlerimizi fırçalamalıyız? Diş fırçalamak için en iyi zaman nedir?

Dişin ne zaman fırçalanmasının daha doğru olacağı konusunda bilim dünyasında kesin bir görüş birliği yok. Kahvaltı öncesi ya da sonrası diş fırçalama konusunda hemfikir olunmasa da her ikisinin de artıları ve eksileri olduğu belirtiliyor.

Kahvaltıdan önce diş fırçalamanın faydaları nelerdir?

Uyurken ağızda plak oluşturan bakteriler çoğalır, bu da sabahları buruk bir tat ve kötü nefesle uyanmamıza neden olabilir. Bu kötü tat ve koku, ağızdaki bakterilerin çoğalmasının bir sonucu olarak ortaya çıkar. Ancak, bu rahatsızlıktan hemen kurtulmanın ve diş sağlığını korumanın basit bir yolu vardır. Uyandığınızda, florürlü bir diş macunu kullanarak dişlerinizi fırçalamak, bu tattan ve kokudan hızlıca kurtulmanızı sağlar. Ayrıca, kahvaltıdan önce dişlerinizi fırçalamanın, kahvaltı sırasında tükettiğiniz asitli yiyeceklerin dişlerinize zarar vermesini önleyecek bir koruma sağlayabileceğini unutmamak önemlidir. Bu basit alışkanlıklar, ağız sağlığınızı korumak ve güne ferah bir başlangıç yapmanıza yardımcı olabilir. Kahvaltıdan önce diş fırçalamanın diğer bir pozitif yanı ise tükürük üretimindeki artıştır. Peki “Tükürük miktarının artması ne işe yarar?”

Tükürüğün kaygan dokusu, besinlerin çiğneme sırasında kayganlaşmasına yardımcı olur, böylece yedikleriniz yemek borusundan mideye daha rahat geçebilir. Bunun yanı sıra tükürük, besinlerin daha hızlı sindirilmesine yardımcı olan enzimleri de içerir. Kahvaltıdan sonra ağzınızın kötü kokmasından şikayet ediyorsanız , nefesinizi tazeleyecek naneli sakız, karanfil gibi besinleri tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra ağız bakım suyu veya gargaraları da tercih edebilirsiniz.

İster önce ister sonra… Önemli olan dişlerinizi fırçalamayı ihmal etmemeniz.

Kahvaltıdan sonra diş fırçalarken nelere dikkat etmelisiniz?

Tüm bunların yanında dişlerinizi yine de kahvaltıdan sonra fırçalamak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı durumlar var.Kahvaltıdan hemen sonra diş fırçalamak, ağızda oluşan asit salgısını nötralize etmek ve dişlerinizi temizlemek için idealdir. Ancak, bazı yiyecekler veya içecekler (örneğin, portakal suyu gibi asitli içecekler) tüketiyorsanız, asit etkisi nedeniyle diş minesini korumak için yemekten sonra 30 dakika kadar beklemeniz daha iyidir. Bu süre içinde de bol su tüketmeyi ihmal etmeyin. Fırçalama öncesi de temiz su ile gargara yapmayı deneyebilirsiniz. Hatta bazı uzmanlar bu süreyi şekersiz sakız çiğneyerek de geçirebileceğinizi söylüyor.

Çeşitli araştırmalar, dişlerin sabah kahvaltıdan önce fırçalanmasının ağızda bulunan asitlerin neden olduğu diş erozyonunu azaltabileceğini öne sürse de, diğer araştırmalar diş fırçalamanın zamanının yerine, düzenli ve doğru bir şekilde fırçalama alışkanlığının daha önemli olduğunu göstermektedir. Diş fırçalamak için en iyi zamanı bulmak yerine, fırçalama alışkanlığına sahip olmak daha önemli olsa da, sabahları aç karına dişlerinizi fırçalamanın ağız sağlığınıza pek çok faydası olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, kişisel tercihleriniz ve diş hekiminizin önerileri doğrultusunda hareket etmek en sağlıklı yaklaşım olacaktır.

Eğer diş fırçalamak için kullanacağınız fırça ya da macunlarla ilgili nelere dikkat etmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, bu yazımızı okuyabilirsiniz.

Yurt içi ve yurt dışındaki kurslar ve kongrelere aktif olarak katılan Uzm. Dt. Esra Uluköylü, diş ve ağız sağlığına dair merak edilenleri kaleme almaktadır. Kanal tedavisi ve endodonti uzmanı olan Uluköylü, Türk Entodonti Derneği üyesidir.