Pzt – Cmt: 9:00 – 19:00, Paz: Kapalı

Ünlülerin Diş Tedavileri Öncesi ve Sonrası

Ekranların karşısında olan yıldızlar, sanatçılar, oyuncular, mankenler dış görünüşleriyle isimlerinden bir hayli söz ettiriyorlar. Dış görünüşlerinin her zaman iyi olması veya iyiye gitmesi onların popülerliğinin yanı sıra onları takip eden insanların da merak konusu olmuş durumda. 

Hollywood Gülüş Tasarımı

Son yıllarda Hollywood Gülüş Tasarımı adı verilen güzel ve etkileyici gülüşe sahip olmak için dişlerin tedavi edilmesi, oldukça ilgi gören bir kozmetik diş hekimliği dalı hâline geldi. Dişlerini yaptıran ünlüleri öncesi ve sonrası değişimlerine bakıldığında bazılarının doğala yakın gülüşü tercih ettiğini, bazı ünlülerin ise daha abartı ve sahneye uygun gülüş tasarımlarını tercih ettiğini görüyoruz. Hollywood Gülüş Tasarımı kapsamında en çok tercih edilen tedaviler arasında ise zirkonyum kaplamalar, pembe diş estetiği, şeffaf plaklar ile ortodontik tedavi, e-max laminalar ve implantlar bulunuyor. 

Instagram, Facebook gibi fotoğraf paylaşımının arttığı platformlarda ünlüler fotoğraf paylaştıkça photoshop mu yoksa gerçek değişim mi diye ikilemde kalabiliyoruz. Yine de çoğu ünlünün göze daha hoş gözükmek adına dişlerini yaptırdığını da biliyoruz. Bazılarını biz beğenmesek de ünlülerin kendi isteği doğrultusunda gülüş tasarımı yaptırdığını düşünüyorum.

“Hangi ünlü zirkonyum kaplama yaptırmış?”, “Hangi oyuncunın dişleri takma?” gibi sorular sıklıkla araştırılıyor ve merak ediliyor. O zaman ülkemizdeki ünlülerin dişlerine gelin beraber bakalım. 

Tarkan

Megastarımızla başlamak gerekirse, popülerliğinin ilk yıllarında ön dişlerinin ayrık (diastema) olduğu dikkatleri çekmişti. Kısa bir süre sonra bu ayrıklığı kapattırdığını ve daha iyi bir gülümsemeye sahip olduğunu gördük. İlerleyen yıllarda bu dişlerini de çok beğenmeyen megastarın tüm dişlerini daha beyaz ve daha büyük zirkonyum kaplamalarla değiştirdiği Instagram’dan paylaştığı video ile karşımıza çıktı.

Seda Sayan

Yaşına rağmen her an gençleşmesiyle dikkatleri üzerine çeken estetik ve güzellik konusunda çok para harcayan ekranların sevilen yüzü Seda Sayan dişlerine neler yaptırmış bir bakalım.

Seda Sayan’ın genç hallerine bakıldığında ön dişlerinin önde olduğunu görüyoruz. Zamanla yapılan gülüş estetiğiyle çıkık duran ön dişlerinin zirkonyum kaplamalarla düzeltildiği görülüyor. Kendi yüzüne ve havasına yakışan beyaz dişleri ve daha büyük formda yaptırdığı dişleriyle güzelliğine güzellik katıyor.

Çağatay Ulusoy

Adını Feriha Koydum dizisiyle isminden söz ettiren Çağatay Ulusoy’un ön dişlerinin aslında ayrık olduğunu biliyor muydunuz? Çağatay Ulusoy güzellik yarışmasından hemen sonra dişlerine Lamina (yaprak porselen) yaptıran ünlülerden. Sonuç gayet güzel duruyor.

Gonca Vuslateri

İyi ki dişlerini yaptırmış dediğimiz ünlülerden bir diğeri. Tahminimize göre ortodontik tedavi görmüş olmalı ki çok önde olan dişlerini biraz daha seviyeleyip düzeltmiş. Tabi üzerine lamina (yaprak porselen) veya zirkonyum kaplamalar yaptırarak daha beyaz ve estetik bir gülüşe sahip olmuş.

Kıvanç Tatlıtuğ

Her baktığımızda daha da beğendiğimiz Tatlıtuğ’un dişleri aslında kötü değildi. Yaşlandıkça sararıp, biraz da kısalmış olarak gördüğümüz dişlerine sadece beyazlatma yaptırabilirdi. Fakat kendisi daha estetik bir gülüşü tercih etmiş olacak ki yeni dizisinde yaprak porselen (lamina veneer) yaptırdığı son halini görüyoruz.

Pelin Karahan 

Eski doğal hallerini kenara bırakıp daha beyaz daha büyük dişlerim olsun diyen Pelin Karahan gülüş tasarımında doğallığı seçmeyen ünlülerden.

Beren Saat

Ön iki diş arasındaki boşluk bence Beren saatin imzasıydı, fakat kendisi bu görünümünden sıkılmış olacak ki aradaki boşluğu şeffaf plak veya estetik dolgularla kapattırmıştı. Son dönemde dişlerinde tekrar aralanma olduğunu görmüştük. Kısa bir zaman sonra ise fotoğraflarında boşlukların olmadığını gördük. Demek ki Beren Saat de yaprak porselenlerle gülüş tasarımını tercih eden ünlülerimizden.

Hadise

İlk tanınmaya başladığı günlerden bu yana güzelleştiğini ekranlardan takip edebildiğimiz Hadise de gülüşünü daha beyaz ve sıcak bir hale getirmiş.

Yasemin Özilhan

Doktorlar dizisinden beri beğendiğim Yasemin Özilhan’ın ön dişinde ufak bir çapraşıklık olsa da ona yakıştığı için büyük müdahalalerden kaçındığını görüyoruz. Fakat ara sıra dişlerine beyazlatma yaptırarak daha beyaz kullandığını düşünüyorum.

Ajda Pekkan

Sevgili süperstarımız Ajda’nın, güzellik konusunda yaptırmadığı işlem yok diyebiliriz. Gençlik fotoğraflarına bakınca daha küçük, kısa dişlerinin olduğunu görüyoruz. Şimdiki fotoğraflarında ise uzun, büyük, beyaz dişleri ile sahnelerde yerini alıyor. 77 yaşındaki Pekkan’ın dişlerinde birçok tedavi olduğu düşünüyorum. Tabii,yakından göremediğim için zirkonyum kaplamaların varlığı aşikâr ama diğer tedaviler için bir şey söylemek imkansız.

Danla Bilic

Sosyal medyanın vazgeçilmez olduğu günümüzde Youtube fenomenleri de merak konusu hâline geldi. Influencer Danla Bilic, ilk videolarında dişinin kırıldığını ve çekildiğini söylemişti. Sonraki fotoğraflarında dişine implant ve gülüş tasarımı yaptırarak bambaşka bir görünüme ulaştı.

Ebru Gündeş 

Sesiyle kulaklarımızın pasını silen sanatçı gülüş tasarımı yaptırarak iyi ki de dişlerini yaptırmış dedirtiyor.

Çağla Şikel

Dişleri yaptırmasaydı olmazdı diyeceğimiz diğer bir ünlü. Tel tedavisi ile dişlerini önce güzel bir sıralamaya getirip sonra da daha beyaz kaplama yaptırarak bugünkü gülüşüne kavuştu.

Sinem Kobal 

Dişlerindeki ufak çapraşıklıkları gördüğümüz Dadı ve Selena dizisinden sonra lingual ortodonti ve lamina veneerlerle doğal ve estetik bir gülüşe kavuşmuş.

Fahriye Evcen

Sadece beyazlatma yaptırsaydı da olurmuş diye düşündüğüm Fahriye Evcen, porselen lamina yaptırarak kusursuz olmak istemiş.

Şeyma Subaşı 

Şeyma Subaşı, küçük dişleri  ve güldüğünde diş etlerinin gözükmesiyle (gummy smile) dikkatleri üzerine çekmişti. Kısa bir süre sonra diş eti estetiği ve yaprak porselen ile gülümsemesini değiştirtti. Ben son halini beğeniyorum, mutlu bir son diyebiliriz.

Yıldız Tilbe

Sesiyle, dansıyla yıllardır gönüllere taht kuran Tilbe, alt üst dişlerine yaptırdığı büyük ve bembeyaz zirkonyum kaplamalarıyla gülüşünü yenileyen isimlerden.

Bülent Ersoy

Gösteriş ve şatafat denilince tabii ki aklımıza Diva geliyor. Oldukça doğal görünümlü olan dişlerini büyük ve ekstra beyaz dişlerle değiştirmiş. Bana her ne kadar büyük ve fazla beyaz gelse de, kendisi durumdan memnun.

Oğuzhan Koç 

Çok basit müdahalelerle düzeltilebilecek düzgün doğal dişlerine diş estetiği yaptırmayı tercih etmiş. 

Hazal Kaya 

Minik dokunuşlarla doğalı korumaya çalışan Hazal Kaya’nın ön dişlerindeki minik çarpıklıklar giderilmiş gibi duruyor. Bunu şeffaf plaklarla veya ufak dolgu ilaveleri ile yaptırdığını düşünüyorum.

Simge Sağın 

Simge gösterişli ve sahneye uygun bembeyaz diş seçimi ile gülüş esteteğini tercih eden diğer bir ünlü. 

Bensu Soral

Diş eksikliğinden dolayı dişleri aralıklı olan Bensu Soral tedavi görmüş isimlerden. Önce tel tedavisi ile yan keser dişlerine yer açılmış daha sonra implant tedavisi ile bu boşluklar doldurulmuş. Daha beyaz olsun istenmiş ve gülüş tasarımı yapılarak bugünkü haline gelmiş. Kendisine de çok yakışmış.

Dişlerini Değiştiren Ünlüler

Sıla, Gülben Ergen, Hande Yener, Gülse Birsel, Kerimcan Durmaz, Fatih Ürek, Zeynep Bastık, Esra Erol, İrem Derici, Fahriye Evcen, Bergüzar Korel, Yasemin Allen, Burcu Esmersoy, Özcan Deniz, Sıla Türkoğlu gibi aklıma gelen birçok ünlü de dişlerini yaptırayı tercih edenlerden.

Sosyal medyanın yaygınlaştığı ve vazgeçilmez bir hâl aldığı günümüzde insanlar dış görünümlerine aşırı dikkat ediyorlar. Dış görünümle birlikte videolarda konuşup, gülerken dişlerinin de kusursuz gözükmesini istiyorlar. Geçmişte sadece varlıklılar ve ünlüler bu tarz düz sıralı, bembeyaz dişleri tercih etmiş olsa da şuan gençten yaşlıya herkes gülüşünün güzel ve ünlüler gibi olmasını istiyor ve bunu elde edebiliyor. 

İstediğiniz Gülüşe Ulaşmak Artık Çok Kolay

Peki ya siz? Doğal veya doğala yakın bir gülüşü mü yoksa daha çok parlayıp dikkat çeken bir gülüşü mü tercih edersiniz? Bence hangisini seçerseniz seçin güzel bir gülüş; kişinin özgüvenini, mutluluğunu arttırmaya fayda sağlayacaktır. 

Fiyatlara gelince… Ünlülerin diş tedavilerinin fiyatları hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değil. Yaptırdıkları işlemlere, yere ve hekime göre oldukça pahalı veya reklam için bedava olabilir. Yine belirtmek gerekiyor ki, diş hekimliğinin geldiği noktada güzel bir gülümsemeye kavuşmak her zamankinden daha kolay. 

Yurt içi ve yurt dışındaki kurslar ve kongrelere aktif olarak katılan Uzm. Dt. Esra Uluköylü, diş ve ağız sağlığına dair merak edilenleri kaleme almaktadır. Kanal tedavisi ve endodonti uzmanı olan Uluköylü, Türk Entodonti Derneği üyesidir.