Pat – Cmt 9:00 – 19:00, Pazar- Kapalı

+(90) 216 461 70 04

info@ozeldental.com

EndodontiEndodonti

Endodonti

Kanal tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi ağrı hissedilmemesi için yapılan lokal anestezi ile başlar. Steril ve hassas cihazlarla çürük temizlenir ve kırık parça çıkarılır. Bu sayede dişin sinirlerine ulaşılır. Dişin kökündeki sinir ve dokular temizlenir. Bu sayede kök ucuna kadar kök kanalı şekillendirilir. Tek seansta ya da Birkaç defada yapılabilecek kanal şekillendirmesi sonucunda kanal içerisi özel dolgu maddeleriyle kök ucuna kadar doldurulur.

Kanal tedavisi kaç seans sürer?

Dişin durumuna göre tek seans tedavi yapılabileceği gibi birkaç seans süren tedavilerde olabilir.

Tek seansta bitmeyen tedavilerde açılan kanal nasıl korunmalıdır?

Seans aralarında kök içini ve kök ucunu iyileştirecek ilaçlarla pansuman yapılır.

Kanal tedavisi boyunca nelere dikkat edilmelidir?

Anestezinin etkisi geçene kadar bir şey yenmemeli ve içilmemelidir. Tedavi boyunca tedavisi yapılan dişin olduğu bölgede kuruyemiş ve benzeri sert yiyeceklerden ve sakız gibi yapışkan gıdalardan uzak durulmalıdır. En çok diş kırıkları seanslar arasında görülmektedir. Tedavi seansları arasında geçici dolgunun düşmemesine dikkat edilmelidir.

Kanal tedavisi sonrası ağrı olur mu ?

Tedavi sonrasında dişte özellikle çiğneme sırasında hafif bir ağrı ve hassasiyet olabilir.

Başarısız kanal tedavileri nasıl anlaşılır?

Başarısız bir kanal tedavisini yemek sırasında dişlerde ağrı, sponton ağrı, kök ucunda şişlik ve kızarıklık belirtilerinden anlayabiliriz. Tedavi sırasında temizlenmeyen sinir dokusu kaldıysa, kök kanal dolgusunun ve üst dolgusunun yeterli yapılmadığı durumlarda kanal içerisine mikroorganizmaların sızmasıyla, tedavi sırasında perforasyon ya da kırıkların oluşmasıyla kök kanal tedavisinin başarısızlığından bahsedilir.

Kanal tedavisi tekrarı nedir ?

Başarısız kanal tedavisi yenilenerek, tedavi tekrarlanır. Steril koşullarda ve doğru yapılmış kanal tedavilerinin başarı oranı %90 – 95 arasındadır.