Pzt – Cmt: 9:00 – 19:00, Paz: Kapalı

Kanal Tedavisi Sonrası Bakım ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kanal tedavisi, dişin içindeki enfekte veya hasar görmüş pulpayı temizleyip, dişin içini dezenfekte ederek yapılan bir tedavi yöntemidir. Bu işlem sonrası hastaların dikkat etmesi gereken bazı önemli noktalar bulunmaktadır. Tedavi sonrasında dişin sağlıklı bir şekilde iyileşmesi ve komplikasyonların önlenmesi için belirli kurallara uymak gereklidir. Bu yazıda, kanal tedavisi sonrasında dikkat edilmesi gereken hususları, yemek yeme ve içecek tüketimi ile ilgili önerileri ve tedavi sonrası karşılaşılabilecek durumları ele alacağız.

Anestezinin Etkisi Ne Kadar Sürer?

Anestezinin etkisi, hastanın bünyesine, anestezi yapılan bölgeye, anestezi miktarına ve solüsyonun cinsine bağlı olmakla birlikte 2-4 saat arasında tamamen geçer.

Uyuşukluk Sonrası Yemek

Kanal tedavisi ya da başka bir dental müdahale sonrasında uyuşukluk geçene kadar yemek yememek gerekir çünkü uyuşuk bölge kontrol edilemeyeceğinden genellikle ısırılır ve çok ciddi yaralanmalar oluşur. Uyuşukluğa bağlı dudak ve yanak yaralanmaları en sık karşılaşılan komplikasyonlardandır.

Kanal Tedavisi Sonrası Yemek

Kanal tedavisi yapılmadan önce ilgili diş uyuşturulmaktadır. Uyuşukluk geçene kadar hiçbir şey yemenizi tavsiye etmiyorum. Çünkü hasta uyuşukken yemek yediğinde, besinleri çiğnerken fark etmeden dil, dudak veya yanağını ısırabilir. Bu yüzden yumuşak doku yaralanmaları meydana gelebilir. Uyuşukluk geçtikten sonra istediğiniz yiyeceği tüketebilirsiniz. Sadece ilk 1 hafta kanal tedavisi yapılan bölge ile ısırmamanızı tavsiye ediyorum. İşlem sonrası dişte ısırırken ağrı olabilir bu durum normaldir. 2 hafta geçmesine rağmen kanal yapılan dişinizle ısıramıyorsanız diş hekiminize başvurabilirsiniz. Bu konu hakkında yazdığım blog yazısını gözden geçirebilirsiniz: Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Kanal Tedavisi Sonrası İçecek Tüketimi

Uyuşukluk geçmeden aşırı sıcak ve aşırı soğuk olmaksızın sıvı şeyler tüketebilirsiniz, sıcaklığı fark etmek zor olduğu için ağız içi yanıklar meydana gelebilir. Oda sıcaklığındaki sıvıların tüketiminde sakınca yoktur. Sadece içerken dudağınızın kenarından akabilir. Dikkat etmek gerekir. Uyuşukluk geçtikten sonra diş hekiminiz aksini söylemedikçe yemek yiyip içmekte bir sakınca yoktur.

Kanal Tedavisi Yapıldıktan Sonra Sıcak-Soğukta Hassasiyet

Kanal tedavisi tamamlandıktan sonra dişteki sinirler alındığı için sıcak ve soğuk hissedilmez. Eğer ki kanallı dişiniz sıcakta veya soğukta sızlıyorsa normal bir durum değildir. Endodontiste gözükmelisiniz. Kanal tedaviniz tam yapılmamış olabilir veya ilave kanallarınız olabilir.

“Kanal Tedavisi Yapıldıktan Sonra Yemek Yiyemiyorum”

Kanal tedavisi yapıldıktan hemen sonra dişinizin üzerine basamamanız normaldir. Çünkü ilgili bölgede yara iyileşmesi söz konusudur. Fakat 2 hafta geçmesine rağmen ağrılarınızda azalma yoksa endodontiste gözükmenizi tavsiye ederim. Kanal tedavili bir dişin ağrımasına sebep olan etkenlerin en çok görülenleri şunlardır:

Eksik bir tedavi protokolü,

Gözden kaçan bir kanal varlığı,

Dezenfeksiyon işlemleri iyi yapılmamış olması,

Dolgu veya kök dolgusu sızdırması,

Yüksek bir dolgu ya da kuron restorasyonu,

Dişin başka bir bölgeden çürümesi vb.

Kanal Tedavisi Sonrası Araç Kullanabilir miyim?

Kök kanal prosedürlerinin çoğu lokal anestezi kullanılarak yapılır; bu, işlem sırasında yalnızca ameliyat edilen alanların uyuşturulacağı anlamına gelir. Bu, işlem sırasında uyanık ve bilinçli olduğunuz ve işlem bittikten hemen sonra normalde yaptığınız gibi araç ve makine kullanabileceğiniz anlamına gelir.

Kanal Tedavisi Sonrası Sigara İçebilir miyim?

Kanal tedavisi sonrasında sigara içebilirsiniz ancak sigara içmek başka bir işleme ihtiyaç duyma riskini artırdığı için tavsiye edilmez. Aslında sigara içenlerin, sigara içmeyenlere göre kanal tedavisine ihtiyaç duyma olasılığı neredeyse iki kat daha fazladır ve bu sayı, sigara içilen yıllar arttıkça artar.

Yurt içi ve yurt dışındaki kurslar ve kongrelere aktif olarak katılan Uzm. Dt. Esra Uluköylü, diş ve ağız sağlığına dair merak edilenleri kaleme almaktadır. Kanal tedavisi ve endodonti uzmanı olan Uluköylü, Türk Entodonti Derneği üyesidir.