Pzt – Cmt: 9:00 – 19:00, Paz: Kapalı

+(90) 216 461 70 04

info@ozeldental.com

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı Neden Olur?

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, çürük, travma gibi nedenlerle dişin enfekte olması veya damar sinir paketinin zedelenmesi veya kopması durumunda uygulanan bir tedavi şeklidir. Tedavi kapsamında dişteki sinirler alınmaktadır. Hastaların büyük bir kesiminde kanal tedavisi sonrası ağrı hissedilebilmektedir.

Ağrının Sebepleri

Bir diş çürüğü ilerlediğinde, dişin içindeki damar-sinir dokusuna ulaşır. Çürük dokudaki mikroplar bu bölgeye sızarak vücut içine girmeye başlarlar. Vücut ise bu mikroplara karşı bir tepki gösterir. Bu tepki en basit haliyle şiddetli bir ağrıyken, en ileri derecede ise iltihaplı bir şişlik şeklinde meydana gelir.

İşte bu ağrıyı gidermek için, çürük doku ve çürükten etkilenmiş damar-sinir ağı tamamen temizlenmelidir. Bu işleme ise kanal tedavisi denir.

Kanal Tedavisi Sonrası Ağrı

Kanal tedavisi sırasında dişteki sinirler kökün ucuna kadar tamamiyle koparıldığı için, dişin kök ucunda bir yara iyileşmesi meydana gelir. Yaklaşık bir hafta kadar kanal tedavisi yapılan dişle ısırma ve koparma yapılmamalıdır. Bu yara iyileşmesi, kanal tedavisi tamamlandıktan 7-10 gün sonra zamanla azalarak yok olur. Fakat ilk 3-4 gün ağrı kesici kullanılması veya ilgili bölgeye soğuk kompres yapılması ağrının hafifletilmesinde faydalı olacaktır. Sonuç olarak kanal tedavisi yapılan dişte yaklaşık 7-10 gün kadar ağrı olması NORMALDİR.

Dişin Siniri Alındıktan Sonra Ağrı Olur Mu?

Çoğunlukla hastalar, “Dişlerimin siniri alındı ama ağrım geçmedi.” yorumunda bulunurlar. Kanal tedavisi yapıldıktan sonra ilk günden itibaren hastaların sıcak ve soğuk hassasiyeti kaybolur, fakat dişe temas edildiğinde veya ısırdığında ağrı meydana gelir. Bu ağrı günden güne azalarak 10 gün içinde yok olur. Bu yüzden 1-2 hafta kadar bu ağrıya sabredilmelidir.

Kanal tedavisi.

Tedavi Sonrası Dişe Temas Edildiğinde Neden Ağrı Olur?

Kanal tedavisi yapılan dişin üzerine basamama şikayetiniz varsa, bu durumda başlangıçta normaldir. Bunun sebebi, kanal tedavisi yapılan dişin çevre dokularında meydana gelen yaranın iyileşme sürecinde olmasıdır. Ayrıca, ilgili olan dişin kök kısmına işlem uygulandığından dolayı kök ucu çevresindeki dokuda oluşan tahribat zamanla iyileşecektir. Bu yüzden ufacık bir temas bile dişte ağrıya neden olabilir. Fakat korkulmasına gerek yoktur. Dişin üzerine temas edememe problemi de ortalama 7-10 gün içinde zamanla azalarak kaybolur.

Başarısız Kanal Tedavisi

Eğer kanal tedavisi yaptırdığınız dişte ağrınız 2 hafta içinde azalmıyor, aksine ağrı artıyorsa ihmal etmeden endodontiste görünmeniz iyi olacaktır. Şikayetleriniz geçmiyorsa, bunun birçok sebebi olabilir. Başarısız kanal tedavisinin başlıca nedenleri şunlardır:

  • Kanal tedavisinden sonra yapılan dolguda yükseklik olması.
  • Sinirlerin bulunduğu kanalların eksik temizlenmesi, şekillendirilmesi veya doldurulması.
  • Kanalların eksik bulunması.
  • Kanal tedavisi sırasında steril çalışılmaması.
  • Kanal tedavisi sonrası yapılan dolgunun sızıntı yapması.
  • Kanal tedavisi yapılan dişte kırık veya çatlak olması.

Başarısız kanal tedavisinin çözümü diş çekimi değildir. Kanal tedavisi yaptırdığınızda beklemenize rağmen ağrılarınız geçmiyorsa muhakkak bir endodontiste gözükmelisiniz.

Yurt içi ve yurt dışındaki kurslar ve kongrelere aktif olarak katılan Uzm. Dt. Esra Uluköylü, diş ve ağız sağlığına dair merak edilenleri kaleme almaktadır. Kanal tedavisi ve endodonti uzmanı olan Uluköylü, Türk Entodonti Derneği üyesidir.