Pzt – Cmt: 9:00 – 19:00, Paz: Kapalı

Dişi ağrıyan kadın

Antibiyotik Dişi İyileştirir Mi?

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonları tedavi etmek için mükemmel bir silahtır. Ancak antibiyotik dişi iyileştirir mi? Bu soruya yanıt arayacağımız bu yazıda, antibiyotiklerin diş tedavisindeki rolünü ve gereksiz kullanımının olası etkilerini inceliyoruz.

Antibiyotiklerin Diş Enfeksiyonları ve Ağrıları Üzerine Etkisi

Antibiyotik dişi iyileştirir mi sorusu diş ağrısı ya da iltihap sorunu yaşayanların merak ettiği konulardan biridir. Bu çok sorulan soruyu yanıtlamadan önce antibiyotiklerin ne olduğunu ve neden kullanıldığını bilmek, cevabın anlaşılmasına fayda sağlayacaktır.

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Ağrıyı kesmezler, dişle ilgili enfeksiyona neden olan kaynağı ortadan kaldırmazlar. Diş kaynaklı gelişecek enfeksiyonların riskinin azaltılmasını ve sınırlandırılmasını sağlarlar. Diş hekimliğinde genellikle penisilin, klindamisin ya da metronidazol antibiyotikleri tercih edilir. Söz konusu ilaçların 5-7 gün boyunca ve günde iki kez kullanımı tavsiye edilir. 

Ağız ve Diş İçin Antibiyotik Kullanımı

Diş ve ağızda oluşan sağlık problemlerinde antibiyotiklerin reçete edildiği durumlar şu şekilde sıralanabilir: 

Diş Apsesi: Diş eti veya dişin iç kısmında oluşan bir apse, bakteri enfeksiyonunun sonucu olarak gelişebilir. Antibiyotikler, enfeksiyonun yayılmasını önlemek ve inflamasyonu azaltmak için diş apsesinin tedavisinde kullanılabilir.

Diş Çekimi Sonrası Enfeksiyon Riski: Bazı durumlarda diş çekimi sonrasında enfeksiyon riski yüksek olabilir. Diş hekimi, cerrahi işlemden sonra enfeksiyon riskini azaltmak amacıyla antibiyotik reçete edebilir.

Periodontal Hastalık: Periodontitis gibi ciddi diş eti hastalıkları, diş eti ceplerinin bakteriyle dolmasına neden olabilir. Diş hekimleri, periodontal hastalığı kontrol altına almak ve tedavi etmek için antibiyotikleri bazen diğer tedavilerle birlikte kullanabilir.

Diş Ameliyatları: Bazı diş ameliyatları, özellikle cerrahi işlemler, enfeksiyon riskini artırabilir. Bu tür durumlarda, diş hekimi cerrahi prosedürden önce veya sonra antibiyotik reçete edebilir.

İlk soruya dönecek olursak antibiyotik dişi iyileştirmez. Dişi iyileştiren hekimlerin tedavileridir.  Diş hekimliğinde antibiyotik kullanım alanı oldukça dardır. Çoğu durumda antibiyotik vermek gerekmez ancak maalesef ülkemizde bunun aksi bir tutum vardır. Hem hekimler hem de toplum antibiyotik sevmektedir. Son yıllarda yapılan antibiyotik kullanımı ile ilgili bilinçlendirme çalışmaları bu konuda olumlu gelişmeler göstermektedir.

Dişimiz Neden Ağrır? Antibiyotik dişi iyileştirir mi? 

Basit düşünecek olursak, ilgili dişi ağrıtan ve şişiren şey oradaki enfeksiyon varlığıdır. Kaynak kurutulmadan antibiyotik vermek hastayı bir süre rahatlatacak ancak enfeksiyon kaynağı ortadan kaldırılmadığı için şikayetler asla geçmeyecektir.

Başta belirttiğimiz gibi, çok nadiren antibiyotik kullanımı gerekebilir. Ancak öncelikle ilgili diş kaba tabiriyle “temizlenmeli” sonra antibiyotik verilmelidir. Ve uygulananın aksine birçok kanal tedavisi olgusunda hiç antibiyotik kullanmaya gerek kalmaz. En sorunlu, hatta çoğu zaman apseli dişler bile iyi bir “temizleme” ile çok hızlı sürede iyileşir. 

Unutulmamalıdır ki antibiyotikler zararsız değildir. Aşırı ve gereksiz antibiyotik kullanımı, dirençli bakteri suşlarının gelişmesine yol açabilir. Bu da gelecekte antibiyotik tedavilerinin etkinliğini azaltabilir. Karaciğer ve böbrek hasarı, alerjik reaksiyon gelişimi, sindirim problemleri gibi yan etkileri vardır.

Eğer dişlerinizde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız veya herhangi bir diş tedavisi planlıyorsanız, muayene olmadan antibiyotik kullanımından kaçının. Konuyla ilgili olarak uzman bir diş hekimine veya kanal tedavisi uzmanına danışmanız en iyisi olacaktır.

Yurt içi ve yurt dışındaki kurslar ve kongrelere aktif olarak katılan Uzm. Dt. Esra Uluköylü, diş ve ağız sağlığına dair merak edilenleri kaleme almaktadır. Kanal tedavisi ve endodonti uzmanı olan Uluköylü, Türk Entodonti Derneği üyesidir.