Pzt – Cmt: 9:00 – 19:00, Paz: Kapalı

İmplant, kanal tedavisi alternatifi olabilir mi?

Günümüzde, implantın yaygınlaşması ile hastaların implant yaptırma eğilimi artmaktadır. Peki, implant; kanal tedavisi alternatifi olabilir mi? Kanal tedavisi, çok uğraş ve özveri gerektiren bir tedavidir ve belirli yetkinliğe sahip hekimler tarafından yapılmalıdır. Bu işlemi yapan hekimlerin gerekli malzeme ve ekipmanlara sahip olmaları gerekmektedir. Düzgün şekilde yapılmış kanal tedavilerinin başarı oranları %86 ile %98 arasında değişkenlik göstermektedir. Kanal tedavisi özenli ve dikkatli bir şekilde yapılırsa, başarı oranı çok yüksektir. Bu yüzden, başlangıçta implant, kanal tedavisi alternatifi değildir. Endodontist tarafından değerlendirilmeden diş çekimi yapılması çok hatalı bir yaklaşımdır.

Kanal Tedavisi Nedir?

Kanal tedavisi, çok çürüyen veya enfekte olan dişi kurtarmak için uygulanan bir yöntemdir. Kanal tedavisi, pulpa dediğimiz dişin sinir ve damarlardan oluşan dokusunun temizlenerek tedavi edilmesidir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

İlgili diş, anestezi ile uyuşturulur. Dişteki çürük temizlendikten sonra kanallar tespit edilir ve özel malzemeler ile kanallar temizlenir, kanallar yıkanır ve kurutulduktan sonra kanal dolum malzemeleri ile kanallar doldurularak dişin dolgusu yapılır. Bu şekilde işlem tamamlanır. Bazı durumlarda (şişlik varsa veya ilgili dişte enfeksiyon tespit edilmişse) kanalların içine ilaç yerleştirilerek geçici dolgu yapılır. 1 hafta- 10 gün sonra hastaya tekrar randevu verilerek işlem ikinci seansta tamamlanır.

Kanal tedavisinde açılan kanallar kurutulduktan sonra doldurularak dişin tedavisi gerçekleştirilir.

Ağrılı Bir İşlem midir?

Kanal tedavisi ağrılı bir işlem değildir. Tedaviye başlamadan önce ilgili bölge lokal anestezi ile uyuşturulur ve bu sayede hastalar işlem sırasında bir şey hissetmezler.

Kanal tedavisi yapıldıktan sonra minimal düzeyde ağrı hissedilmesi normaldir. Bu işlem sonrasında ilgili diş üzerinde ısırma yapılmamalıdır. Bu süre zarfında kişiler ağrı kesici kullanabilir. Hafif düzeydeki bu hassasiyetler 1 hafta – 10 gün içinde azalarak kaybolacaktır.

Tedavisi Yapılan Dişte Sıcak – Soğuk Hassasiyeti Olur mu?

Kanal tedavisi uygulanmış dişlerde, tedavi layığıyla yapıldığı takdirde sıcak soğuk hassasiyeti olmayacaktır.

Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Kanal tedavisi yapılan dişe göre süresi değişmektedir. Bu işlem yaklaşık 45 dakika -1,5 saat gibi bir süre zarfında tamamlanmaktadır. Kanal tedavileri çoğunlukla tek seansta tamamlanmakta, fakat bazı durumlarda iki veya daha çok seansta tamamlanması gerekebilir.

Endodontist Kimdir?

Kanal tedavisi uzmanına endodontist denilir. Bu ünvana ulaşabilmek için diş hekimleri, uzmanlık sınavına girip 3 sene uzmanlık yaparak bu yeterliliğe ulaşırlar.

Çocuklara Kanal Tedavisi Yapılır mı?

Çocukların süt dişlerine de daimi dişlerine de kanal tedavisi yapılmaktadır. Süt dişlerine kanal tedavisi işlemi ile, kanal tedavisi ihtiyacı olan çürümüş dişlerin daimi dişler sürene kadar kaybedilmesi önlenir. Süt dişlerine kanal tedavisi, çocuk diş hekimleri (pedodontistler) tarafından yapılmaktadır. Çocukların daimi dişlerine yapılan kanal tedavileri ise endodontistler tarafından yapılmalıdır. Çünkü çocukların kök uçları belirli bir yaşa kadar kapanmadığı için özel malzemeler kullanılarak yapılmalıdır. Bu konu hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için endodontist veya pedodontist tarafından muayene randevusu alınmalıdır.

Tedavisi Yapılmış Dişlerde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Kanal tedavisi yapılmış dişler, diğer dişlere göre daha kırılgandır. Kanal tedavisi görmüşseniz her sene düzenli diş hekimine gözükmelisiniz. Çünkü kanal tedavisi görmüş dişlerin dolgularında kırık meydana gelirse dişler tekrar enfekte olabilir. Bu yüzden kanal tedavili dişler için overlay, endokuron, onley veya kuron restorasyonları daha koruyucu olacaktır.

Kanal Tedavisi Yapılmış Dişlerin Ömrü Var mıdır?

“Kanal tedavisi yapılmış dişler kaç yıl dayanır, kanal tedavisinin ömrü var mıdır?” gibi sorular sıkça sorulmaktadır. Kanal tedavisi yapılan dişler uzun yıllar ağızda kalarak, çiğneme ve ağız içi fonksiyonların sürdürülmesine katkı sağlamaktadır. İyi bir kanal tedavisi ve doğru yapılan ağız diş bakımı ile diş ömür boyu kullanılabilir.

Kanal Tedavisi Fiyatları

Kanal tedavisi, uygulanan şehire, semte, mevkiye göre değişkenlik göstermektedir. 2024 asgari ücret tarifesine göre kanal tedavisi fiyatları ortalama 4000-6000 TL şeklindedir. Ancak bu işlem, kanal tedavisi uzmanı tarafından yapılırsa fiyat daha da yükselebilir. Bu fiyatlar kanal tedavisi yapılacak dişin kanal sayısına, kanalların zorluk seviyesine göre değişmektedir. İstanbul kanal tedavisi fiyatları, 2024 asgari ücret tarifesi şeklinde araştırılabilir veya kliniğimize başvurarak ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Yurt içi ve yurt dışındaki kurslar ve kongrelere aktif olarak katılan Uzm. Dt. Esra Uluköylü, diş ve ağız sağlığına dair merak edilenleri kaleme almaktadır. Kanal tedavisi ve endodonti uzmanı olan Uluköylü, Türk Entodonti Derneği üyesidir.